Porsche Panamera GTS (MY24)
- Exterior colour
- White
- Interior colour
- Mileage
- 18,950 km
- First Registration
- 11/2024
- Previous Owners
- 2
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Porsche Approved Warranty
- 12 months
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 353 kW / 480 hp
- Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package
- 3.9 sec
- Fuel consumption combined (ECE)
- 11.7 l/100 km
GTS interior package in Crayon
In Crayon: decorative stitching on seats, centre console, dashboard and door waist rails, seat belts front and outer rear, stitching and -‘PORSCHE’ logo on floor mats, ‘GTS’ logo embroidered on headrests front and outer rear
Note: Only in conjunction with Alcantara® interior with extensive leather items in Black
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Exterior
Decorative side logo
Aluminum roof
Exterior Mirror Lower Trims painted in Exterior Colour including Mirror Base painted in Black (high-gloss)
Door handles painted in exterior colour
Transmission / Chassis
90 litre fuel tank
Suspension standard
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Individual sport rear seats
PDK gear lever
Side airbags in the front
Pedals and footrest in Black
Sun visors
Floor mats
Central analogue rev counter with black dial face and ‘GTS’ logo
Sport Chrono stopwatch instrument dial in Black
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
Two USB-C charge ports in rear compartment
Lighting and vision
Automatically dimming exterior and interior mirrors
Comfort and assistance systems
Non-smoking package
Alarm system with interior surveillance
Emergency call system eCall
Cruise control
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
12 months

Porsche Assistance
12 months
Mobility and security on demand. 24 hours a day. 365 days a year. Rapid assistance - wherever and whenever you need it.
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 18,950 km |
First Registration 11/2024 |
Previous Owners 2 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 8 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 86.0 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combustion engine | 353 kW / 480 hp |
| Maximum torque combustion engine | 620 Nm |
| Maximum engine speed | 6,800 r/min |
| Maximum power per litre | 88.3 kW/l / 120.1 hp/l |
Performance
| Top speed | 300 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package | 3.9 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Sport Chrono Package | 9.4 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) with Sport Chrono Package | 15.1 sec |
| In-gear acceleration 49-74 mph (80-120km/h) with Sport Chrono Package | 2.7 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 5,053 mm |
| Overall Width | 1,937 mm |
| Width (with mirrors) | 2,165 mm |
| Height | 1,417 mm |
| Wheelbase | 2,950 mm |
| Turning circle diameter | 11.9 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,069 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,020 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,095 kg |
| Permissible gross weight | 2,585 kg |
| Maximum load | 565 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2,200 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Fuel tank capacity | 90 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,334 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 495 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 128 mm |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (ECE) | 267 g/km |
| Fuel consumption combined (ECE) | 11.7 l/100 km |
| Fuel consumption urban (ECE) | 16.5 l/100 km |
| Fuel consumption extra urban (ECE) | 8.9 l/100 km |