2020 Porsche 718 Spyder (982)
Porsche Approved Pre-Owned
KWD 39,995
Stock Number:
80161/1
VIN:
WP0CC2A80LS240226
- Exterior colour
- Gt-silver Metallic
- Interior colour
- Roof colour
- Convertible Top in two-tone Bordeaux Red / Black
- Mileage
- 34,534 km
- First Registration
- 08/2020
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Porsche Approved Warranty
- 12 months
- Engine
- Petrol
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 309 kW / 420 hp
- Acceleration 0-100 km/h
- 4.4 sec
Interior Package Spyder Classic
Two-tone combination bordeaux red and black Alcantara®. Additionally to Leather interior in black with extensive items in Alcantara®: Complete door panel and complete centre console main storage compartment lid in Alcantara®.
Painted in GT-silver metallic: dashboard trim strip including cupholder cover, centre console trim and door panel trim strips.
In conjunction with the option interior package Spyder Classic, the two-tone fabric roof is available at no cost.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Exterior
Headlight cleaning system covers painted
Roll-over bars painted in exterior colour
Model designation painted in exterior colour
Fuel filler cap in aluminium look
Transmission / Chassis
Porsche Ceramic Composite Brake (PCCB)
Brake calipers painted in black (high-gloss)
Wheels
Wheel centres
Interior
Interior package Spyder Classic
Full bucket seats
Smoking package
Storage net in passenger footwell
Vehicle key painted with key pouch in leather
Seat belts Bordeaux Red
Instrument dials in Bordeaux Red
Chrono stopwatch instrument dial bordeaux red
Interior Leather
Steering column casing leather
Climate control panel leather
Fuse box cover in leather
Personalised floor mats with leather edging
Inner door sill guards leather
Board briefcase leather
Leather Interior with Alcantara
Door trim package in leather/Alcantara®
Dashboard trim package in leather/Alcantara®
Sun visors in Alcantara®
Storage compartment lid Alcantara® with Porsche Crest
Interior Carbon
Personalised door sill guards in carbon illuminated
Interior Aluminium
Pedals and footrest in aluminium
Audio / Comm.
Burmester® High-End Surround Sound System
Apple® CarPlay
Lighting and vision
LED main headlights including Porsche Dynamic Light System Plus (PDLS Plus)
Light design package
Electrically folding exterior mirrors including courtesy lighting
Automatically dimming interior and exterior mirrors with integrated rain sensor
Comfort and assistance systems
HomeLink® (programmable garage door opener)
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
12 months

Porsche Assistance
12 months
Mobility and security on demand. 24 hours a day. 365 days a year. Rapid assistance - wherever and whenever you need it.
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 34,534 km |
First Registration 08/2020 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,995 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 102.0 mm |
| Stroke | 81.5 mm |
| Maximum power combustion engine | 309 kW / 420 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm | 7,600 r/min |
| Maximum torque combustion engine | 420 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 5,000 - 6,800 r/min |
| Maximum power per litre | 77.2 kW/l / 105.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 301 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 4.4 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 9.0 sec |
| Flexibility 80-120 km/h in 5th gear | 6.0 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,430 mm |
| Overall Width | 1,801 mm |
| Width (with mirrors) | 1,994 mm |
| Height | 1,258 mm |
| Wheelbase | 2,484 mm |
| Front track | 1,538 mm |
| Rear track | 1,534 mm |
| Drag coefficient | 0.34 cD |
| Unladen weight (DIN) | 1,420 kg |
| Unladen weight (EC)1.1 | 1,495 kg |
| Permissible gross weight | 1,720 kg |
| Maximum load | 300 kg |
| Fuel tank capacity | 64 l |
| Luggage compartment volume (front) | 150 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 120 l |
1.1 Weight is calculated in accordance with the relevant EC Directives and is valid for vehicles with standard specification only. Optional equipment increases this figure. The figure given includes 75kg for the driver