Porsche Panamera 4S E-Hybrid (MY21)
Porsche Approved Pre-Owned
€92,900
VAT deductible
Stock Number:
24012
- Exterior colour
- Jet Black Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 22,690 km
- First Registration
- 12/2020
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Porsche Approved Warranty
- 12 months
- Engine
- Plug-in hybrid
- Electrical range combined (EAER, WLTP)
- 47 km
- Battery energy content (gross)
- 17.9 kWh
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combined
- 412 kW / 560 hp
- Fuel consumption weighted combined (WLTP)
- 2.6 l/100 km
Fuel consumption weighted combined (WLTP): 2.6 l/100 km · Fuel consumption with discharged battery combined (WLTP): 9.9 l/100 km · Electrical consumption weighted combined (WLTP): 23.6 kWh/100 km · CO₂ emissions weighted combined (WLTP): 59 g/km
Leather interior in Black, smooth-finish leather
All items of the partial leather interior in smooth-finish leather. In addition: leather seats including leather seat outer bolsters front and rear, upper and front section of dashboard, dashboard lower section including glove compartment cover, centre console basic elements front and rear, door trims front and rear, and wheel arch trims.
Description
• Minimum 12 months of warranty (“Porsche Approved Warranty”) and Porsche Roadside Assistance
• Valid worldwide – redeemable at any Porsche Center
• Warranty coverage for Porsche vehicles up to 15 years old, with the option to take out a warranty for vehicles up to 14 years old / 200,000 km – even without prior warranty coverage
• Flexible terms of 12, 24, 36 or 48 months – without mileage restrictions during the warranty period
• Coverage of all vehicle components* and 100% of labor and material costs up to the current value of the vehicle – without any deductible
• Ensuring the value and longevity of your Porsche vehicle – using only genuine Porsche parts
* In case of damage that cannot be attributed to changes caused by aging or normal wear and tear and that do not present any visual or acoustic requirements.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Exterior
Panoramic glass roof
Side window trims in black (high-gloss)
Transmission / Chassis
Sports exhaust system including sports tailpipes in Black
Rear-axle steering including Power steering Plus
Wheels
21-inch 911 Turbo Design wheels II
Interior
4+1 Seats
Ambient lighting with rear compartment interior lighting concept
Comfort seats in front (14-way, electric) with memory package
Seat ventilation (front)
ISOFIX child seat mounting points on front passenger seat
Smoking package
Sport Chrono stopwatch instrument dial in white
Instrument dial in white
Ski bag
Interior Leather
Porsche Crest embossed on centre console armrests
Audio / Comm.
BOSE® Surround Sound-System
USB interface in rear
E-Mobility
7.2kW AC on-board charger
Supply Cable for Blue Industrial Electrical Outlet (230 V, 32 A, 3 Pin)
Lighting and vision
Tinted LED main headlights with matrix beam including Porsche Dynamic Light System Plus (PDLS Plus)
Comfort and assistance systems
ParkAssist including Surround View
Adaptive cruise control
Soft-close doors
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
12 months

Porsche Assistance
12 months
Mobility and security on demand. 24 hours a day. 365 days a year. Rapid assistance - wherever and whenever you need it.
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 22,690 km |
First Registration 12/2020 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,894 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 84.5 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combined | 412 kW / 560 hp |
| Maximum power combustion engine | 324 kW / 440 hp |
| Maximum power electric motor | 100 kW / 136 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm range | 5,650 - 6,600 r/min |
| Maximum torque power combined | 750 Nm |
| Maximum torque combustion engine | 550 Nm |
| Maximum torque electric motor | 400 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,000 - 5,500 r/min |
Performance
| Top speed | 298 km/h |
| All-electric top speed | 140 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package | 3.7 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Sport Chrono Package | 8.6 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) with Sport Chrono Package | 13.6 sec |
| In-gear acceleration 49-74 mph (80-120km/h) with Sport Chrono Package | 2.4 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 5,049 mm |
| Overall Width | 1,937 mm |
| Width (with mirrors) | 2,165 mm |
| Height | 1,423 mm |
| Wheelbase | 2,950 mm |
| Front track | 1,657 mm |
| Rear track | 1,639 mm |
| Drag coefficient | 0.30 cD |
| Unladen weight (DIN) | 2,230 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,305 kg |
| Permissible gross weight | 2,825 kg |
| Maximum load | 595 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Fuel tank capacity | 80 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,242 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 403 l |
Range
| Electrical range city (WLTP) | 50 km |
| Electrical range combined (EAER, WLTP) | 47 km |
| Electrical range city (EAER, WLTP) | 50 km |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 17.9 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 14.3 kWh |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions weighted combined (WLTP) | 59 g/km |
| CO₂ emissions with discharged battery combined (WLTP) | 223 g/km |
| Electrical consumption weighted combined (WLTP) | 23.6 kWh/100 km |
| Electrical consumption charge-depleting combined (WLTP) | 35.7 kWh/100 km |
| Fuel consumption weighted combined (WLTP) | 2.6 l/100 km |
| Fuel consumption charge-depleting combined (WLTP) | 1.1 l/100 km |
| Fuel consumption with discharged battery combined (WLTP) | 9.9 l/100 km |