Porsche Panamera 4 E-Hybrid Sport Turismo Platinum Edition (MY23)
Porsche Approved Pre-Owned
€102,900
VAT deductible
Stock Number:
23806
- Exterior colour
- Volcano Grey Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 45,460 km
- First Registration
- 04/2023
- Previous Owners
- 2
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Porsche Approved Warranty
- 12 months
- Engine
- Plug-in hybrid
- Electrical range combined (EAER, WLTP)
- 49 km
- Battery energy content (gross)
- 17.9 kWh
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combined
- 340 kW / 462 hp
- Fuel consumption weighted combined (WLTP)
- 2.5 l/100 km
Fuel consumption weighted combined (WLTP): 2.5 l/100 km · Fuel consumption with discharged battery combined (WLTP): 10.0 l/100 km · Electrical consumption weighted combined (WLTP): 24.1 kWh/100 km · CO₂ emissions weighted combined (WLTP): 56 g/km
Leather interior in Black, smooth-finish leather
All items of the partial leather interior in smooth-finish leather. In addition: leather seats including leather seat outer bolsters front and rear, upper and front section of dashboard, dashboard lower section including glove compartment cover, centre console basic elements front and rear, door trims front and rear, and wheel arch trims.
Description
• Minimum 12 months of warranty (“Porsche Approved Warranty”) and Porsche Roadside Assistance
• Valid worldwide – redeemable at any Porsche Center
• Warranty coverage for Porsche vehicles up to 15 years old, with the option to take out a warranty for vehicles up to 14 years old / 200,000 km – even without prior warranty coverage
• Flexible terms of 12, 24, 36 or 48 months – without mileage restrictions during the warranty period
• Coverage of all vehicle components* and 100% of labor and material costs up to the current value of the vehicle – without any deductible
• Ensuring the value and longevity of your Porsche vehicle – using only genuine Porsche parts
* In case of damage that cannot be attributed to changes caused by aging or normal wear and tear and that do not present any visual or acoustic requirements.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Exterior
SportDesign package in carbon
Air outlet trims in carbon
Transmission / Chassis
Sports exhaust system including sports tailpipes in Black
Deletion of Acid Green finish on brake calipers
Interior
Adaptive Sports seats in front (18-way, electric) with memory package
Ambient lighting
Seat ventilation (front)
Heated GT Sports steering wheel
Electric roll-up sunblind for rear side windows
Audio / Comm.
Preparation for Porsche Rear Seat Entertainment
Porsche Rear Seat Entertainment
Comfort and assistance systems
Head-Up Display
ParkAssist including Surround View
Porsche InnoDrive including Adaptive Cruise Control
Preparation for Porsche dash cam
Standard Equipment
Please note that the individual configuration and selected options are not reflected. On pre-owned vehicles, the listed charging hardware might vary.
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
12 months

Porsche Assistance
12 months
Mobility and security on demand. 24 hours a day. 365 days a year. Rapid assistance - wherever and whenever you need it.
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 45,460 km |
First Registration 04/2023 |
Previous Owners 2 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Latest Maintenance Major maintenance at 22/10/2025 with 42,000 km 2025051237 |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,894 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 84.5 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combined | 340 kW / 462 hp |
| Maximum power combustion engine | 243 kW / 330 hp |
| Maximum power electric motor | 100 kW / 136 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm range | 5,400 - 6,400 r/min |
| Maximum torque power combined | 700 Nm |
| Maximum torque combustion engine | 450 Nm |
| Maximum torque electric motor | 400 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 1,800 - 5,000 r/min |
| Maximum engine speed | 6,800 r/min |
| Maximum power per litre | 83.9 kW/l / 114.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 280 km/h |
| All-electric top speed | 140 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package | 4.4 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Sport Chrono Package | 10.6 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) with Sport Chrono Package | 17.1 sec |
| In-gear acceleration 49-74 mph (80-120km/h) with Sport Chrono Package | 3.0 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 5,049 mm |
| Overall Width | 1,937 mm |
| Width (with mirrors) | 2,165 mm |
| Height | 1,428 mm |
| Wheelbase | 2,950 mm |
| Turning circle diameter | 11.9 m |
| Fuel tank capacity | 80 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,287 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 418 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 133 mm |
Range
| Electrical range city (WLTP) | 47 km |
| Electrical range combined (EAER, WLTP) | 49 km |
| Electrical range city (EAER, WLTP) | 52 km |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 17.9 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 14.3 kWh |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions weighted combined (WLTP) | 56 g/km |
| CO₂ emissions with discharged battery combined (WLTP) | 227 g/km |
| Electrical consumption weighted combined (WLTP) | 24.1 kWh/100 km |
| Electrical consumption charge-depleting combined (WLTP) | 34.5 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric combined (WLTP) | 32.8 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric city (WLTP) | 30.7 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric urban (WLTP) | 33.1 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric suburban (WLTP) | 29.6 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric extra urban (WLTP) | 29.3 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric highway (WLTP) | 39.0 kWh/100 km |
| Fuel consumption weighted combined (WLTP) | 2.5 l/100 km |
| Fuel consumption charge-depleting combined (WLTP) | 1.0 l/100 km |
| Fuel consumption with discharged battery combined (WLTP) | 10.0 l/100 km |
| Fuel consumption with discharged battery urban (WLTP) | 13.3 l/100 km |
| Fuel consumption with discharged battery suburban (WLTP) | 9.7 l/100 km |
| Fuel consumption with discharged battery extra urban (WLTP) | 8.9 l/100 km |
| Fuel consumption with discharged battery highway (WLTP) | 9.9 l/100 km |