Porsche Panamera 4 E-Hybrid
- Exterior colour
- Dolomite Silver Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 11,466 km
- First Registration
- 05/2025
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Porsche Approved Warranty
- 12 months
- Engine
- Plug-in hybrid
- Electrical range combined (EAER, WLTP)
- 91 km
- Battery energy content (gross)
- 25.9 kWh
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combined
- 346 kW / 470 hp
- Fuel consumption weighted combined (WLTP)
- 1.1 l/100 km
Leather interior in Black, smooth-finish leather
In smooth-finish leather:
- Front and rear seat centres
- Front and rear seat bolsters
- Front of the headrests in the front and rear
- Top and bottom part of the dashboard including the glove compartment lid
- Front and rear door trims including door panels and armrests
- Centre console including armrests at front and rear
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Exterior
Door handles painted in exterior colour
Active bonnet
Aluminum roof
Transmission / Chassis
80 litre fuel tank
Starter battery
Wheels
Interior
PDK gear changer lever
Sun visors
Deletion of model logo embossed on headrests
Pedals and footrest in Black
Audio / Comm.
E-Mobility
Fuel/charging cover
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Alcohol Interlock preparation
Emergency call systems eCall and bCall
Driver Awareness Detection
Side airbags in the front
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
12 months

Porsche Assistance
12 months
Mobility and security on demand. 24 hours a day. 365 days a year. Rapid assistance - wherever and whenever you need it.
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 11,466 km |
First Registration 05/2025 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,894 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 84.5 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combined | 346 kW / 470 hp |
| Maximum power combustion engine | 224 kW / 304 hp |
| Maximum power electric motor | 140 kW / 190 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm range | 5,400 - 6,700 r/min |
| Maximum torque power combined | 650 Nm |
| Maximum torque combustion engine | 420 Nm |
| Maximum torque electric motor | 450 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 1,900 - 4,800 r/min |
| Maximum engine speed | 6,800 r/min |
| Maximum power per litre | 74.0 kW/l / 101.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 280 km/h |
| All-electric top speed | 140 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package | 4.1 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Sport Chrono Package | 10.0 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) with Sport Chrono Package | 16.2 sec |
| In-gear acceleration 49-74 mph (80-120km/h) with Sport Chrono Package | 2.8 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 5,052 mm |
| Overall Width | 1,937 mm |
| Width (with mirrors) | 2,165 mm |
| Height | 1,419 mm |
| Wheelbase | 2,950 mm |
| Turning circle diameter | 11.9 m |
| Tire track turning circle | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,275 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,230 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,305 kg |
| Permissible gross weight | 2,825 kg |
| Maximum load | 595 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,264 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 430 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 131 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 12.6 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 16.0 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 10.8 ° |
Range
| Electrical range city (WLTP) | 92 km |
| Electrical range combined (EAER, WLTP) | 91 km |
| Electrical range city (EAER, WLTP) | 94 km |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 25.9 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 21.8 kWh |
| Charging time for alternating current (AC) with 11 kW (0 to up to 100%) | 2.7 h |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions weighted combined (WLTP) | 24 g/km |
| CO₂ emissions with discharged battery combined (WLTP) | 217 g/km |
| Electrical consumption weighted combined (WLTP) | 26.4 kWh/100 km |
| Electrical consumption charge-depleting combined (WLTP) | 28.6 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric combined (WLTP) | 26.9 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric city (WLTP) | 25.8 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric urban (WLTP) | 27.6 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric suburban (WLTP) | 24.7 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric extra urban (WLTP) | 24.2 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric highway (WLTP) | 30.9 kWh/100 km |
| Fuel consumption weighted combined (WLTP) | 1.1 l/100 km |
| Fuel consumption charge-depleting combined (WLTP) | 0.3 l/100 km |
| Fuel consumption with discharged battery combined (WLTP) | 9.6 l/100 km |
| Fuel consumption with discharged battery urban (WLTP) | 15.0 l/100 km |
| Fuel consumption with discharged battery suburban (WLTP) | 8.8 l/100 km |
| Fuel consumption with discharged battery extra urban (WLTP) | 8.2 l/100 km |
| Fuel consumption with discharged battery highway (WLTP) | 9.1 l/100 km |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 67 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 80 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 r/min |