Porsche Panamera 4 E-Hybrid (MY22)
Porsche Approved Pre-Owned
€92,900
VAT not deductible
Stock Number:
24007
- Exterior colour
- Volcano Grey Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 44,124 km
- First Registration
- 04/2022
- Previous Owners
- 2
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Porsche Approved Warranty
- 12 months
- Engine
- Plug-in hybrid
- Electrical range combined (EAER, WLTP)
- 55 km
- Battery energy content (gross)
- 17.9 kWh
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combined
- 340 kW / 462 hp
- Fuel consumption weighted combined (WLTP)
- 2.1 l/100 km
Fuel consumption weighted combined (WLTP): 2.1 l/100 km · Fuel consumption with discharged battery combined (WLTP): 9.4 l/100 km · Electrical consumption weighted combined (WLTP): 22.9 kWh/100 km · CO₂ emissions weighted combined (WLTP): 48 g/km
Partial leather interior in Black
With embossed leather in interior colour: seat centres front and rear, seat inner bolsters front and rear, headrest centres front and rear, inner headrest side bolsters front and rear, door panel armrests and door handles front and rear, centre console armrests front and rear. Steering wheel rim and gear selector in smooth-finish leather.
Description
• Minimum 12 months of warranty (“Porsche Approved Warranty”) and Porsche Roadside Assistance
• Valid worldwide – redeemable at any Porsche Center
• Warranty coverage for Porsche vehicles up to 15 years old, with the option to take out a warranty for vehicles up to 14 years old / 200,000 km – even without prior warranty coverage
• Flexible terms of 12, 24, 36 or 48 months – without mileage restrictions during the warranty period
• Coverage of all vehicle components* and 100% of labor and material costs up to the current value of the vehicle – without any deductible
• Ensuring the value and longevity of your Porsche vehicle – using only genuine Porsche parts
* In case of damage that cannot be attributed to changes caused by aging or normal wear and tear and that do not present any visual or acoustic requirements.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Exterior
Panoramic glass roof
Side window trims in Black (high-gloss)
Transmission / Chassis
Power steering Plus
Wheels
20-inch Panamera Turbo wheels
Interior
4+1 Seats
Ambient lighting with rear compartment interior lighting concept
Comfort seats in front (14-way, electric) with memory package
Seat heating (rear)
Storage Package
Cupholder covers (front)
E-Mobility
7.2kW AC on-board charger
Lighting and vision
LED Matrix main headlights incl. Porsche Dynamic Light System Plus (PDLS Plus)
Automatically dimming exterior mirrors (in conjunction with memory package)
Rear wiper
Privacy glass
Comfort and assistance systems
Head-Up Display
ParkAssist including Surround View
Lane Change Assist
Adaptive cruise control
Soft-close doors
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
12 months

Porsche Assistance
12 months
Mobility and security on demand. 24 hours a day. 365 days a year. Rapid assistance - wherever and whenever you need it.
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 44,124 km |
First Registration 04/2022 |
Previous Owners 2 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,894 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 84.5 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combined | 340 kW / 462 hp |
| Maximum power combustion engine | 243 kW / 330 hp |
| Maximum power electric motor | 100 kW / 136 hp |
| Maximum torque power combined | 700 Nm |
| Maximum torque combustion engine | 450 Nm |
| Maximum torque electric motor | 400 Nm |
| Maximum engine speed | 6,800 r/min |
| Maximum power per litre | 83.9 kW/l / 114.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 280 km/h |
| All-electric top speed | 140 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package | 4.4 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Sport Chrono Package | 10.5 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) with Sport Chrono Package | 16.7 sec |
| In-gear acceleration 49-74 mph (80-120km/h) with Sport Chrono Package | 3.0 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 5,049 mm |
| Overall Width | 1,937 mm |
| Width (with mirrors) | 2,165 mm |
| Height | 1,423 mm |
| Wheelbase | 2,950 mm |
| Turning circle diameter | 11.9 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,253 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,220 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,295 kg |
| Permissible gross weight | 2,785 kg |
| Maximum load | 565 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Fuel tank capacity | 80 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,242 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 403 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 133 mm |
Range
| Electrical range city (WLTP) | 47 km |
| Electrical range combined (EAER, WLTP) | 55 km |
| Electrical range city (EAER, WLTP) | 55 km |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 17.9 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 14.3 kWh |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions weighted combined (WLTP) | 48 g/km |
| CO₂ emissions with discharged battery combined (WLTP) | 213 g/km |
| Electrical consumption weighted combined (WLTP) | 22.9 kWh/100 km |
| Electrical consumption charge-depleting combined (WLTP) | 31.1 kWh/100 km |
| Fuel consumption weighted combined (WLTP) | 2.1 l/100 km |
| Fuel consumption charge-depleting combined (WLTP) | 0.7 l/100 km |
| Fuel consumption with discharged battery combined (WLTP) | 9.4 l/100 km |