Porsche Macan
- Exterior colour
- Jet Black Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 70,198 km
- First Registration
- 05/2017
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Porsche Approved Warranty
- 12 months
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 185 kW / 252 hp
- Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h)
- 6.7 sec
Luxor Beige standard interior
Standard interior in Luxor Beige. Smooth-finish leather in interior colour: steering wheel rim, gear selector and gaiter seat upholstery: Alcantara®/leatherette. With this interior colour, there is a possibility of reflections on the windscreen in unfavourable light conditions.
Note: In combination with Comfort memory package (14-way) or Adaptive Sports seats with comfort memory package (18-way) the seats are upholstered in smooth-finish leather
Description
Vehicle Equipment
Exterior
Transmission / Chassis
75-litre fuel tank
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
12 months

Porsche Assistance
12 months
Mobility and security on demand. 24 hours a day. 365 days a year. Rapid assistance - wherever and whenever you need it.
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 70,198 km |
First Registration 05/2017 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Latest Maintenance Major maintenance at 19/03/2026 with 70,198 km 2026015362 |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 4 |
| Displacement | 1,984 cm³ / 2.0 l |
| Bore | 82.5 mm |
| Stroke | 92.8 mm |
| Maximum power combustion engine | 185 kW / 252 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm range | 5,000 - 6,800 r/min |
| Maximum torque combustion engine | 370 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 1,600 - 4,500 r/min |
| Maximum engine speed | 6,800 r/min |
| Maximum power per litre | 93.2 kW/l / 127.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 229 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) | 6.7 sec |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package | 6.5 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) | 17.1 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Sport Chrono Package | 16.9 sec |
| In-gear acceleration 49-74 mph (80-120 km/h) | 4.8 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,697 mm |
| Overall Width | 1,923 mm |
| Width (with mirrors) | 2,098 mm |
| Height | 1,624 mm |
| Wheelbase | 2,807 mm |
| Front track | 1,655 mm |
| Rear track | 1,651 mm |
| Drag coefficient | 0.36 cD |
| Turning circle diameter | 11.8 m |
| Unladen weight (DIN) | 1,770 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,845 kg |
| Permissible gross weight | 2,445 kg |
| Maximum load | 675 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2,000 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 96 kg |
| Fuel tank capacity | 75 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,500 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 500 l |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 185 mm |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 15.3 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (DIN) | 300 mm |