Porsche Macan GTS
- Exterior colour
- Carmine Red
- Interior colour
- Mileage
- 145,691 km
- First Registration
- 07/2017
- Previous Owners
- 2
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Porsche Approved Warranty
- 12 months
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 265 kW / 360 hp
- Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package
- 5.0 sec
GTS leather interior package in Carmine Red (without items in Alcantara®)
In Carmine Red: dial face of central rev counter, GTS logo embroidered on headrests front and outer rear, decorative stitching on seats, centre console main storage compartment, dashboard upper section, floor mats and seat belts front and outer rear.
Note: only available in conjunction with leather interior package in black and with standard-fitted GTS Sports seats or optional adaptive Sports seats (18-way)
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
75-litre fuel tank
Wheels
Interior
Interior Aluminium
Audio / Comm.
Comfort and assistance systems
The following list shows the standard equipment for this trim level. The individual configuration and selected options are not reflected. This list might show equipment, which was replaced due to the selection of an option.
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
12 months

Porsche Assistance
12 months
Mobility and security on demand. 24 hours a day. 365 days a year. Rapid assistance - wherever and whenever you need it.
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 145,691 km |
First Registration 07/2017 |
Previous Owners 2 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Latest Maintenance Minor maintenance at 18/07/2025 with 145,681 km 2025034603 |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,997 cm³ / 3.0 l |
| Maximum power combustion engine | 265 kW / 360 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,000 r/min |
| Maximum torque combustion engine | 500 Nm |
Performance
| Top speed | 256 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) | 5.2 sec |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package | 5.0 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) | 12.5 sec |
| In-gear acceleration 49-74 mph (80-120 km/h) | 3.4 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,692 mm |
| Overall Width | 1,926 mm |
| Height | 1,609 mm |
| Wheelbase | 2,807 mm |
| Drag coefficient | 0.36 cD |
| Unladen weight (DIN) | 1,895 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,970 kg |
| Permissible gross weight | 2,550 kg |
| Fuel tank capacity | 65 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 500 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 180 mm |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 23.3 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 22.6 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 15.9 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 18.0 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (DIN) | 285 mm |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 315 mm |