Porsche Cayenne Turbo S E-Hybrid Coupé (MY22)
- Exterior colour
- Moonlight Blue Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 93,019 km
- First Registration
- 12/2021
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Porsche Approved Warranty
- 12 months
- Engine
- Plug-in hybrid
- Electrical range combined (EAER, WLTP)
- 40 km
- Battery energy content (gross)
- 17.9 kWh
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combined
- 500 kW / 680 hp
- Fuel consumption weighted combined (WLTP)
- 3.9 l/100 km
Slate Grey leather interior
Leather interior in standard colour:
In smooth-finish leather:
- front and rear seat centres
- front and rear seat side bolsters
- front and rear headrest centres
- armrest and handle in front and rear door panels
- armrest centre console front and folding rear armrest
- steering wheel rim
- steering wheel airbag module
- gear selector
- dashboard upper and lower section including glove compartment cover
- door waist rails and door panels front and rear between trims and lower edge storage compartment
- centre console basic elements front
Note:
Seat back of front seat in synthetic leather, back of headrest comfort seat (8- and 14-way) painted
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Interior Leather
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
12 months

Porsche Assistance
12 months
Mobility and security on demand. 24 hours a day. 365 days a year. Rapid assistance - wherever and whenever you need it.
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 93,019 km |
First Registration 12/2021 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Latest Maintenance Major maintenance at 20/01/2026 with 89,677 km 2025062696 |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 8 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 86.0 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combined | 500 kW / 680 hp |
| Maximum power combustion engine | 404 kW / 550 hp |
| Maximum power electric motor | 100 kW / 136 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm range | 5,750 - 6,000 r/min |
| Maximum torque power combined | 900 Nm |
| Maximum torque combustion engine | 770 Nm |
| Maximum torque electric motor | 400 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,100 - 4,500 r/min |
Performance
| Top speed | 295 km/h |
| All-electric top speed | 135 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package | 3.8 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Sport Chrono Package | 8.5 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) with Sport Chrono Package | 13.3 sec |
| In-gear acceleration 49-74 mph (80-120km/h) with Sport Chrono Package | 2.4 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,939 mm |
| Overall Width | 1,989 mm |
| Width (with mirrors) | 2,194 mm |
| Height | 1,653 mm |
| Wheelbase | 2,895 mm |
| Unladen weight (curb weight) | 2,573 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,535 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,610 kg |
| Permissible gross weight | 3,095 kg |
| Maximum load | 560 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 3,000 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Fuel tank capacity | 75 l |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 358 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,400 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 460 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 190 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 245 mm |
| Approach angle with air suspension (extra off-road level) | 27.5 ° |
| Departure angle with air suspension (extra off-road level) | 24.4 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 21.3 ° |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 280 mm |
Range
| Electrical range city (WLTP) | 41 km |
| Electrical range combined (EAER, WLTP) | 40 km |
| Electrical range city (EAER, WLTP) | 41 km |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 17.9 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 14.3 kWh |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions weighted combined (WLTP) | 87 g/km |
| CO₂ emissions with discharged battery combined (WLTP) | 277 g/km |
| Electrical consumption weighted combined (WLTP) | 25.4 kWh/100 km |
| Electrical consumption charge-depleting combined (WLTP) | 39.0 kWh/100 km |
| Fuel consumption weighted combined (WLTP) | 3.9 l/100 km |
| Fuel consumption charge-depleting combined (WLTP) | 0.8 l/100 km |
| Fuel consumption with discharged battery combined (WLTP) | 12.2 l/100 km |