Porsche 911 Carrera S (MY21) (992 I)
Porsche Approved Pre-Owned
€144,900
VAT deductible
Stock Number:
24030
- Exterior colour
- Gt-silver Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 82,234 km
- First Registration
- 12/2020
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Porsche Approved Warranty
- 12 months
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 331 kW / 450 hp
- Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package
- 3.5 sec
- Fuel consumption combined (WLTP)
- 10.5 l/100 km
Fuel consumption combined (WLTP): 10.5 l/100 km · CO₂ emissions combined (WLTP): 239 g/km
Standard interior in Black, leather seats in front
Driver and front passenger seats in smooth-finish leather.
Smooth-finish leather in interior colour on steering wheel rim, door handles, door panel armrests and centre console storage compartment lid, Roof lining and C-pillar trims in fabric
Description
• Minimum 12 months of warranty (“Porsche Approved Warranty”) and Porsche Roadside Assistance
• Valid worldwide – redeemable at any Porsche Center
• Warranty coverage for Porsche vehicles up to 15 years old, with the option to take out a warranty for vehicles up to 14 years old / 200,000 km – even without prior warranty coverage
• Flexible terms of 12, 24, 36 or 48 months – without mileage restrictions during the warranty period
• Coverage of all vehicle components* and 100% of labor and material costs up to the current value of the vehicle – without any deductible
• Ensuring the value and longevity of your Porsche vehicle – using only genuine Porsche parts
* In case of damage that cannot be attributed to changes caused by aging or normal wear and tear and that do not present any visual or acoustic requirements.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Transmission / Chassis
Sport Chrono Package incl. mode switch, Porsche Track Precision App & tyre temperature display
Sports exhaust system (tailpipes in Black)
90-litre fuel tank
Wheels
Wheel centre set with full-colour Porsche Crest
20-/21-inch RS Spyder Design wheels
Interior
4-way electric Sports Plus seats
Seat heating (front)
GT sports steering wheel in leather
Storage Package
Interior Leather
Porsche Crest on Headrests
Audio / Comm.
BOSE® Surround Sound System
Lighting and vision
Privacy glass
Comfort and assistance systems
ParkAssist (front and rear) including reversing camera
Porsche Entry & Drive
Standard Equipment
Note: List shows default standard equipment for this trim.
The following list shows the standard equipment for this trim level. The individual configuration and selected options are not reflected. This list might show equipment, which was replaced due to the selection of an option.
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
12 months

Porsche Assistance
12 months
Mobility and security on demand. 24 hours a day. 365 days a year. Rapid assistance - wherever and whenever you need it.
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 82,234 km |
First Registration 12/2020 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,981 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 91.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 331 kW / 450 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 r/min |
| Maximum torque combustion engine | 530 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,300 - 5,000 r/min |
| Maximum engine speed | 7,500 r/min |
| Maximum power per litre | 111.1 kW/l / 151.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 308 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) | 3.7 sec |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package | 3.5 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) | 8.1 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Sport Chrono Package | 7.8 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) | 12.4 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) with Sport Chrono Package | 12.1 sec |
| Flexibility 49-74 mph (80-120 km/h) in 5th gear | 4.8 sec |
| In-gear acceleration 49-74 mph (80-120 km/h) | 2.2 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,519 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors) | 2,024 mm |
| Height | 1,300 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Front track | 1,589 mm |
| Rear track | 1,557 mm |
| Drag coefficient | 0.29 cD |
| Unladen weight (DIN) | 1,515 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,590 kg |
| Permissible gross weight | 1,985 kg |
| Maximum load | 470 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Fuel tank capacity | 64 l |
| Luggage compartment volume (front) | 132 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 264 l |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 239 g/km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 10.5 l/100 km |
| Fuel consumption urban (WLTP) | 17.9 l/100 km |
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 10.0 l/100 km |
| Fuel consumption extra urban (WLTP) | 8.9 l/100 km |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 9.5 l/100 km |