Porsche Cayenne E-Hybrid (MY21)
Porsche Approved Pre-Owned
€72,900
VAT deductible
Stock Number:
24014
- Exterior colour
- Quarzite Grey Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 151,544 km
- First Registration
- 08/2021
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Porsche Approved Warranty
- 12 months
- Engine
- Plug-in hybrid
- Electrical range combined (EAER, WLTP)
- 44 km
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combined
- 340 kW / 462 hp
- Fuel consumption weighted combined (WLTP)
- 3.2 l/100 km
Fuel consumption weighted combined (WLTP): 3.2 l/100 km · Fuel consumption with discharged battery combined (WLTP): 11.1 l/100 km · Electrical consumption weighted combined (WLTP): 25.2 kWh/100 km · CO₂ emissions weighted combined (WLTP): 72 g/km
Black / Mojave Beige two-tone leather interior, smooth-finish leather
Leather interior (all leather items in smooth-finish leather) in colour combination Black and Mojave Beige:
Comprises the same items as leather interior in standard colour with contrasting colour on decorative strips. Dashboard upper section, door waist rails, armrests and grab handles in centre console and front/rear doors, carpet and roof lining all in the darker colour. Decorative stitching in dashboard upper section and in the front and rear door waist rails all in the lighter colour
Description
• Minimum 12 months of warranty (“Porsche Approved Warranty”) and Porsche Roadside Assistance
• Valid worldwide – redeemable at any Porsche Center
• Warranty coverage for Porsche vehicles up to 15 years old, with the option to take out a warranty for vehicles up to 14 years old / 200,000 km – even without prior warranty coverage
• Flexible terms of 12, 24, 36 or 48 months – without mileage restrictions during the warranty period
• Coverage of all vehicle components* and 100% of labor and material costs up to the current value of the vehicle – without any deductible
• Ensuring the value and longevity of your Porsche vehicle – using only genuine Porsche parts
* In case of damage that cannot be attributed to changes caused by aging or normal wear and tear and that do not present any visual or acoustic requirements.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Exterior
Deletion of Acid green Accents
Panoramic roof system
Roof rails in aluminium
‘PORSCHE’ logo LED door courtesy lights
Transmission / Chassis
Adaptive air suspension with levelling system and height adjustment incl. Porsche Active Suspension Management (PASM)
Porsche Dynamic Chassis Control (PDCC)
Sports tailpipes in silver
Power steering Plus
Rear-axle steering including Power steering Plus
Wheels
21-inch RS Spyder design wheels incl. wheel arch extension in exterior colour
Interior
Ambient lighting
Comfort seats in front (14-way, electric) with memory package
Seat Heating (front)
Massage function front incl. seat ventilation front
Four-zone automatic climate control
Heated steering wheel
Floor mats
Smoking package
Interior Leather
Porsche Crest on headrests front seats
Audio / Comm.
BOSE® Surround Sound-System
Storage compartment including inductive charging station
E-Mobility
7.2 kW On-board AC charger with Mobile Charger Connect
Lighting and vision
LED Matrix main headlights incl. Porsche Dynamic Light System Plus (PDLS Plus)
Tinted LED taillights including light strip
Automatically dimming interior and exterior mirrors
Acoustically insulated laminated privacy glass
Comfort and assistance systems
Head-Up Display
Lane Change Assist
ParkAssist incl. Surround View
Adaptive Cruise Control incl. Lane Keep Assist with Traffic Sign Recognition
Porsche Entry & Drive
Soft-close doors
Standard Equipment
Please note that the individual configuration and selected options are not reflected. On pre-owned vehicles, the listed charging hardware might vary.
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
12 months

Porsche Assistance
12 months
Mobility and security on demand. 24 hours a day. 365 days a year. Rapid assistance - wherever and whenever you need it.
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 151,544 km |
First Registration 08/2021 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,995 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 84.5 mm |
| Stroke | 89.0 mm |
| Maximum power combined | 340 kW / 462 hp |
| Maximum power combustion engine | 250 kW / 340 hp |
| Maximum power electric motor | 100 kW / 136 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm range | 5,300 - 6,400 r/min |
| Maximum torque power combined | 700 Nm |
| Maximum torque combustion engine | 450 Nm |
| Maximum torque electric motor | 400 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 1,340 - 5,300 r/min |
| Maximum power per litre | 83.1 kW/l / 113.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 253 km/h |
| All-electric top speed | 135 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package | 5.0 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Sport Chrono Package | 11.5 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) with Sport Chrono Package | 19.1 sec |
| In-gear acceleration 49-74 mph (80-120km/h) with Sport Chrono Package | 3.2 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,918 mm |
| Overall Width | 1,983 mm |
| Width (with mirrors) | 2,194 mm |
| Height | 1,696 mm |
| Wheelbase | 2,895 mm |
| Front track | 1,680 mm |
| Rear track | 1,673 mm |
| Drag coefficient | 0.34 cD |
| Unladen weight (DIN) | 2,295 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,370 kg |
| Permissible gross weight | 3,030 kg |
| Maximum load | 735 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 100 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Fuel tank capacity | 75 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,610 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 648 l |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 210 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension | 210 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 190 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 245 mm |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 25.2 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 22.1 ° |
| Approach angle with air suspension (extra off-road level) | 27.5 ° |
| Departure angle with air suspension (extra off-road level) | 24.4 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 18.7 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 21.3 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (DIN) | 250 mm |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 280 mm |
Range
| Electrical range city (WLTP) | 43 km |
| Electrical range combined (EAER, WLTP) | 44 km |
| Electrical range city (EAER, WLTP) | 46 km |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions weighted combined (WLTP) | 72 g/km |
| CO₂ emissions with discharged battery combined (WLTP) | 251 g/km |
| Electrical consumption weighted combined (WLTP) | 25.2 kWh/100 km |
| Electrical consumption charge-depleting combined (WLTP) | 40.3 kWh/100 km |
| Fuel consumption weighted combined (WLTP) | 3.2 l/100 km |
| Fuel consumption charge-depleting combined (WLTP) | 0.3 l/100 km |
| Fuel consumption with discharged battery combined (WLTP) | 11.1 l/100 km |