Porsche 911 Carrera 4S (992 I)
Porsche Approved Pre-Owned
€162,900
VAT deductible
Stock Number:
23982
- Exterior colour
- Gt-silver Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 21,971 km
- First Registration
- 07/2020
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Porsche Approved Warranty
- 12 months
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 331 kW / 450 hp
- Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package
- 3.4 sec
- Fuel consumption combined (WLTP)
- 10.5 l/100 km
Fuel consumption combined (WLTP): 10.5 l/100 km · CO₂ emissions combined (WLTP): 240 g/km
Sport-Tex Square leather interior in Black (Crayon stitching)
Package as for leather interior package in standard colour but with seat centres in Sport-Tex Square.
Only in conjunction with Sports seats Plus or adaptive Sports seats Plus.
Decorative stitching in Crayon: dashboard upper section, upper section of door trims, seats front and rear and rear side panels
Description
• Minimalno 12 mjeseci jamstva („Porsche Approved warranty“) i Porsche asistencije na cesti
• Vrijedi diljem svijeta – iskoristivo u bilo kojem Porsche centru
• Pokriće jamstva za Porsche vozila do starosti 15 godina, s mogućnošću sklapanja jamstva za vozila do 14 godina starosti / 200.000 km – čak i bez prethodnog jamstvenog pokrića
• Fleksibilni uvjeti od 12, 24, 36 ili 48 mjeseci – bez ograničenja kilometraže tijekom trajanja jamstvenog roka
• Pokriće svih komponenti vozila* i preuzimanje 100% troškova rada i materijala do trenutne vrijednosti vozila – bez ikakve franšize
• Osiguranje zadržavanja vrijednosti i dugovječnosti Porsche vozila – isključivo korištenje originalnih Porsche dijelova
* U slučaju oštećenja koja se ne mogu pripisati promjenama uzrokovanim starenjem ili uobičajenim trošenjem i koja ne predstavljaju nikakve vizualne ili akustične zahtjeve.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Exterior
Electric slide/tilt glass sunroof
Exterior mirror lower trims painted including mirror base painted in black (high-gloss)
‘PORSCHE’ logo LED door courtesy lights
‘PORSCHE’ logo in black (high-gloss)
‘911’ Logo painted in Black (high-gloss)
Transmission / Chassis
Sports tailpipes in black
Brake calipers in black (high-gloss)
Sport Chrono Package incl. mode switch
Power Steering Plus
Wheels
20 / 21-inch RS Spyder Design wheels
Interior
Ioniser
Light design package
Adaptive Sports Seats Plus (18-Way, electric) with memory package
Heated seats
Heated GT sports steering wheel in leather
Storage Package
Vehicle key painted in exterior colour with leather key pouch
Fire extinguisher
Guards Red rev counter dial face
Smoker package
Interior Leather
Personalised floor mats with leather edging
Storage compartment lid with Porsche Crest
Porsche Crest on headrests
Interior Carbon
Matt carbon interior package
Interior Aluminium
Pedals and Footrest Aluminium
Illuminated door sill guards in brushed aluminium darksilver
Audio / Comm.
BOSE® Surround Sound System
Digital radio
Lighting and vision
LED main headlights in black with matrix beam including Porsche Dynamic Light System Plus (PDLS Plus)
Exclusive design taillights
Automatically dimming interior and exterior mirrors with integrated rain sensor
Privacy glass
Comfort and assistance systems
ParkAssist including Surround View
Adaptive cruise control
Lane Change Assist
HomeLink®
Porsche Entry & Drive
Standard Equipment
Note: List shows default standard equipment for this trim.
The following list shows the standard equipment for this trim level. The individual configuration and selected options are not reflected. This list might show equipment, which was replaced due to the selection of an option.
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
12 months

Porsche Assistance
12 months
Mobility and security on demand. 24 hours a day. 365 days a year. Rapid assistance - wherever and whenever you need it.
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 21,971 km |
First Registration 07/2020 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,981 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 91.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 331 kW / 450 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 r/min |
| Maximum torque combustion engine | 530 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,300 - 5,000 r/min |
| Maximum engine speed | 7,500 r/min |
| Maximum power per litre | 111.1 kW/l / 151.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 306 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) | 3.6 sec |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package | 3.4 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) | 8.3 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Sport Chrono Package | 8.0 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) | 12.7 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) with Sport Chrono Package | 12.4 sec |
| In-gear acceleration 49-74 mph (80-120 km/h) | 2.3 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,519 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors) | 2,024 mm |
| Height | 1,300 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Front track | 1,589 mm |
| Rear track | 1,557 mm |
| Drag coefficient | 0.29 cD |
| Unladen weight (DIN) | 1,565 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,640 kg |
| Permissible gross weight | 2,010 kg |
| Maximum load | 445 kg |
| Fuel tank capacity | 67 l |
| Luggage compartment volume (front) | 132 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 264 l |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 240 g/km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 10.5 l/100 km |
| Fuel consumption urban (WLTP) | 17.9 l/100 km |
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 10.3 l/100 km |
| Fuel consumption extra urban (WLTP) | 8.9 l/100 km |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 9.3 l/100 km |