Porsche Taycan (MY23)
- Exterior colour
- Jet Black Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 24 850 km
- First Registration
- 02/2023
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Porsche HV Battery Warranty
- 8 years or up to 160 000 km
- Engine
- Electric
- Range combined (ECE)
- 403 km
- Battery energy content (gross)
- 79.2 kWh
- Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (5 to up to 80%)
- 22.50 min
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Overboost power with Launch Control up to
- 300 kW / 408 hp
Leather Interior, Smooth-Finish Leather, Black
With smooth-finish leather in equipment colour Black:
- all leather items in the partial leather interior
- seat bolsters outer front and rear
- headrests front and rear
- dashboard upper and lower sections
- centre console main storage compartment lid
- centre console side panel
- steering wheel airbag module
- armrests in the front and rear doors
- door waist rails front and rear
- door panels front and rear
- decorative areas in the doors front and rear (not applicable in connection with interior packages)
E-Performance
Range
403kmCharging time
22.50minat the charging stationCharging time
8.0hat HomeStandard Battery with an 8-year warranty
The performance battery offers a long range due to its high capacity. The optimized battery management system protects the components and extends their lifespan.

Battery capacity
97%
The calculated capacity of this high-voltage battery is 97%
| Determination method | Determination without preparation |
|---|---|
| Accuracy of the measurement | + / - 5%-Points |
| Time of the test | 01/05/2026 |
| Mileage at test | 24 800 km |
As the battery installed in the vehicle ages, its usable energy content decreases. This leads in particular to a reduced range and longer charging times. The technical data mentioned refers to the properties of the vehicle offered here when new and may no longer be achieved when used.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Interior Leather
Audio / Comm.
E-Mobility
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Warranty
Your warranty cover includes:
Porsche HV Battery Warranty
8 years or up to 160 000 km
Condition and History
Condition Used |
Mileage 24 850 km |
First Registration 02/2023 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Maximum power | 240 kW / 326 hp |
| Overboost power with Launch Control up to | 300 kW / 408 hp |
| Max. torque with Launch Control up to | 345 Nm |
Performance
| Top speed | 230 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Launch Control | 5.4 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Launch Control | 11.5 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) with Launch Control | 17.6 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h with Launch Control | 3.0 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,963 mm |
| Overall Width | 1,966 mm |
| Width (with mirrors) | 2,144 mm |
| Height | 1,395 mm |
| Wheelbase | 2,900 mm |
| Turning circle diameter | 11.7 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,071 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,050 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,125 kg |
| Permissible gross weight | 2,795 kg |
| Maximum load | 745 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 407 l |
| Luggage compartment volume (front) | 84 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 127 mm |
Range
| Long-distance range | 360 km |
| Range combined (ECE) | 403 km |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 79.2 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 71.0 kWh |
| Max. charging power (DC) | 225.0 kW |
| Charging time alternating current (AC) at 11kW (0 to up to 100%) | 8.0 h |
| Charging time for direct current (DC) with 50kW (5 to up to 80%) | 93.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (5 to up to 80%) | 22.50 min |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (ECE) | 0 g/km |
| Electrical consumption combined (ECE) | 28.0 kWh/100 km |
