Porsche Taycan 4S Cross Turismo (MY22)
- Exterior colour
- Dolomite Silver Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 46,500 km
- First Registration
- 07/2023
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Porsche Approved Warranty
- 12 months
- Porsche HV Battery Warranty
- 8 years or up to 160,000 km
- Engine
- Electric
- Battery energy content (gross)
- 93.4 kWh
- Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (5 to up to 80%)
- 22.50 min
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Overboost power with Launch Control up to
- 420 kW / 571 hp
Truffle Brown OLEA Club Leather Interior
Olea club leather is a special quality of leather which is sustainably tanned using olive leaf extract.
With Olea club leather in equipment colour Truffle Brown:
- all leather items in the partial leather interior
- seat bolsters outer front and rear
- headrests front and rear
- dashboard upper and lower sections
- centre console main storage compartment lid
- centre console side panel
- armrests in the front and rear doors
- door waist rails front and rear
- door panels front and rear
- decorative areas in the doors front and rear (not applicable in connection with interior packages)
The equipment also includes the following items:
- steering wheel airbag module in smooth-finish leather
- neodyme accent package (not applicable if different accent package is chosen)
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Interior Leather
Interior Race-Tex
Interior Carbon
Audio / Comm.
E-Mobility
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Emergency Assist incl. Lane Keep Assist
Crossroad Assist
Adaptive cruise control
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
12 months

Porsche Assistance
12 months
Mobility and security on demand. 24 hours a day. 365 days a year. Rapid assistance - wherever and whenever you need it.
Porsche HV Battery Warranty
8 years or up to 160,000 km
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 46,500 km |
First Registration 07/2023 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Maximum power | 360 kW / 490 hp |
| Overboost power with Launch Control up to | 420 kW / 571 hp |
| Max. torque with Launch Control up to | 650 Nm |
Performance
| Top speed | 240 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Launch Control | 4.1 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Launch Control | 8.6 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) with Launch Control | 13.0 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h with Launch Control | 2.3 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,974 mm |
| Overall Width | 1,967 mm |
| Width (with mirrors) | 2,144 mm |
| Height | 1,409 mm |
| Wheelbase | 2,904 mm |
| Turning circle diameter | 12.0 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,286 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,245 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,320 kg |
| Permissible gross weight | 2,885 kg |
| Maximum load | 599 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 84 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,212 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 446 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 146 mm |
Range
| Long-distance range | 355 km |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 93.4 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 83.7 kWh |
| Max. charging power (DC) | 270.0 kW |
| Charging time alternating current (AC) at 11kW (0 to up to 100%) | 9.0 h |
| Charging time for direct current (DC) with 50kW (5 to up to 80%) | 93.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (5 to up to 80%) | 22.50 min |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (ECE) | 0 g/km |
| Electrical consumption combined (ECE) | 2.8 kWh/100 km |