Porsche Taycan 4S Cross Turismo (MY22)
Used
€55,000
Stock Number:
Q66398
- Exterior colour
- Volcano Grey Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 53,100 km
- First Registration
- 07/2022
- Previous Owners
- 3
- Damage history
- At least one damage or accident reported
- Porsche HV Battery Warranty
- 8 years or up to 160,000 km
- Engine
- Electric
- Battery energy content (gross)
- 93.4 kWh
- Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (5 to up to 80%)
- 22.50 min
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Overboost power with Launch Control up to
- 420 kW / 571 hp
Electrical consumption combined (ECE): 28.1 kWh/100 km · CO₂ emissions combined (ECE): 0 g/km
Black/Bordeaux Red two-tone leather interior with smooth-finish leather
Combination of colours: Black/Bordeaux Red. Comprises the same items as leather interior
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Packages
Offroad Design Package in Black
Adaptive Cruise Control
Exterior
Roof rails in Black Aluminium
Electric folding exterior mirrors
Side window trims in Black (high-gloss)
Transmission / Chassis
Porsche Electric Sport Sound
Sport Chrono Package incl. mode switch
Power Steering Plus
Wheels
Tyre sealing compound and electric air compressor
Wheel centres with full-colour Porsche Crest
21-Inch Cross Turismo Design Wheels
Interior
4+1 Seats
Ambient lighting
14-way Comfort front seats with memory package
Seat Heating (front)
Heated GT sports steering wheel in leather
Smoker package
Interior Leather
Porsche Crest on headrests (front)
Audio / Comm.
Passenger Display
BOSE® Surround Sound-System
E-Mobility
Electric charging cover
22kW on-board AC charger
Mobile Charger Connect
Supply cable for red industrial electrical outlet (400V, 32A, 5 Pin)
Public charging cable (Mode 3)
Porsche charging dock (wall box)
Lighting and vision
Automatically dimming exterior and interior mirrors
Panoramic roof, fixed
Windscreen with grey top-tint
Privacy glass
Comfort and assistance systems
Head-Up Display
ParkAssist including Surround View
Lane Change Assist
Adaptive cruise control
Comfort Access
Standard Equipment
Please note that the individual configuration and selected options are not reflected. On pre-owned vehicles, the listed charging hardware might vary.
Warranty
Your warranty cover includes:
Porsche HV Battery Warranty
8 years or up to 160,000 km
Condition and History
Condition Used |
Mileage 53,100 km |
First Registration 07/2022 |
Previous Owners 3 |
Full Service History Yes, every service done |
Damage history At least one damage or accident reported |
Technical Data
Engine
| Maximum power | 360 kW / 490 hp |
| Overboost power with Launch Control up to | 420 kW / 571 hp |
| Max. torque with Launch Control up to | 650 Nm |
Performance
| Top speed | 240 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Launch Control | 4.1 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Launch Control | 8.6 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) with Launch Control | 13.0 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h with Launch Control | 2.3 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,974 mm |
| Overall Width | 1,967 mm |
| Width (with mirrors) | 2,144 mm |
| Height | 1,409 mm |
| Wheelbase | 2,904 mm |
| Turning circle diameter | 12.0 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,286 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,245 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,320 kg |
| Permissible gross weight | 2,885 kg |
| Maximum load | 640 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 84 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,212 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 446 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 146 mm |
Range
| Long-distance range | 355 km |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 93.4 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 83.7 kWh |
| Max. charging power (DC) | 270.0 kW |
| Charging time alternating current (AC) at 11kW (0 to up to 100%) | 9.0 h |
| Charging time for alternating current (AC) with 22 kW (0 to up to 100%) | 5.0 h |
| Charging time for direct current (DC) with 50kW (5 to up to 80%) | 93.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (5 to up to 80%) | 22.50 min |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (ECE) | 0 g/km |
| Electrical consumption combined (ECE) | 28.1 kWh/100 km |