Porsche Taycan 4 Cross Turismo
- Exterior colour
- Oak Green Metallic Neo
- Interior colour
- New Car Warranty
- 24 months
- Porsche HV Battery Warranty
- 8 years or up to 160,000 km
- Engine
- Electric
- Range combined (ECE)
- 601 km
- Battery energy content (gross)
- 105.0 kWh
- Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%)
- 18.00 min
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Overboost power with Launch Control up to
- 320 kW / 435 hp
Race-Tex with Pepita Black
The leather-free interior does not feature genuine leather and instead contains a range of high-quality Race-Tex microfibre material and an innovative textile material.
Leather-free interior includes the following:
- front and rear seat centre panels in textile with iconic Pepita pattern (seat ventilation available as an option)
- seat bolsters inner front and rear in textile
- headrest centres front and rear on the outer rear seats in Race-Tex
- seat belts front and outer rear in GT Silver
- decorative stitching in GT Silver
- steering wheel rim in Race-Tex in Black
E-Performance
Range
601kmCharging time
18.00minat the charging stationCharging time
11.0hat HomePerformance Battery Plus with an 8-year warranty
Higher ranges and greater performance potential through additional cell modules.

Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Standard version
Exterior
Aluminium roof
Without roof rails
Transmission / Chassis
Single-speed transmission on the front axle and 2-speed transmission on the rear axle
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Wheels in standard colour
Interior
ISOFIX/I-Size mounting points on outer rear seats
Head rests
Audio / Comm.
Navigation High
E-Mobility
On-Board AC Charger with up to 11 kW charging power
Without PHEV charging cable
Electric Sound
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Warndreieck
Without emergency call system eCall and bCall
Keyless Drive
Doors without soft-close
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
24 months
Porsche HV Battery Warranty
8 years or up to 160,000 km
Technical Data
Engine
| Maximum power | 320 kW / 435 hp |
| Overboost power with Launch Control up to | 320 kW / 435 hp |
| 30-Minutes-Power | 163 kW / 222 hp |
| Max. torque with Launch Control up to | 610 Nm |
Performance
| Top speed | 220 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Launch Control | 4.7 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Launch Control | 10.6 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) with Launch Control | 16.8 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h with Launch Control | 2.9 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,974 mm |
| Width (with mirrors folded) | 1,950 mm |
| Width (with mirrors) | 2,144 mm |
| Height | 1,409 mm |
| Height with air suspension (standard level) | 1,409 mm |
| Height with air suspension (extra-low level) | 1,387 mm |
| Height with air suspension (low level) | 1,399 mm |
| Height with air suspension (off-road level) | 1,419 mm |
| Height with air suspension (extra off-road level) | 1,439 mm |
| Wheelbase | 2,904 mm |
| Turning circle diameter | 11.3 m |
| Tire track turning circle | 10.6 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,309 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,280 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,355 kg |
| Permissible gross weight | 2,885 kg |
| Maximum load | 605 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 81 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,212 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 446 l |
| Overhang front | 1,007 mm |
| Overhang rear | 1,063 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 146 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (low level) | 136 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (off-road level) | 156 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 176 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 12.2 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 16.2 ° |
| Approach angle with air suspension (extra off-road level) | 14.0 ° |
| Departure angle with air suspension (extra off-road level) | 18.5 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 12.1 ° |
| Breakover angle with air suspension (low level) | 11.3 ° |
| Breakover angle with air suspension (off-road level) | 12.9 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 14.5 ° |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 300 mm |
| Max. wading depth with air suspension (off-road level) | 320 mm |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 340 mm |
Range
| Range combined (ECE) | 601 km |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 105.0 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 97.0 kWh |
| Max. charging power (DC) | 320.0 kW |
| Charging time alternating current (AC) at 11kW (0 to up to 100%) | 11.0 h |
| Charging time for alternating current (AC) with 22 kW (0 to up to 100%) | 6.0 h |
| Charging time for direct current (DC) with 400 A (0 to up to 100%) | 18.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 120 kW (500V, 250A, 10 to up to 80 %) | 46.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 150kW (10 to up to 80%) | 33.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%) | 18.00 min |
Consumption and Emissions
| Electrical consumption combined (ECE) | 18.5 kWh/100 km |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 65 dB |

