Porsche Taycan 4 Cross Turismo (MY24)
- Exterior colour
- Coffee Beige Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 6,700 km
- First Registration
- 12/2023
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Porsche Approved Warranty
- 12 months
- Porsche HV Battery Warranty
- 8 years or up to 160,000 km
- Engine
- Electric
- Range combined (ECE)
- 469 km
- Battery energy content (gross)
- 93.4 kWh
- Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (5 to up to 80%)
- 22.50 min
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Overboost power with Launch Control up to
- 350 kW / 476 hp
Two-Tone Leather Interior, Smooth-Finish Leather, Black/Bordeaux Red
Combination of colours: Black/Bordeaux Red. Comprises the same items as leather interior
E-Performance
Range
469kmCharging time
22.50minat the charging stationCharging time
9.0hat HomePerformance Battery Plus with an 8-year warranty
Higher ranges and greater performance potential through additional cell modules.

Battery capacity
99%
The calculated capacity of this high-voltage battery is 99%
| Determination method | Determination without preparation |
|---|---|
| Accuracy of the measurement | + / - 5%-Points |
| Time of the test | 12/05/2025 |
| Mileage at test | 6,650 km |
As the battery installed in the vehicle ages, its usable energy content decreases. This leads in particular to a reduced range and longer charging times. The technical data mentioned refers to the properties of the vehicle offered here when new and may no longer be achieved when used.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
E-Mobility
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Exterior
Exterior Mirror Lower Trims including Mirror Base in Black
Side Window Trims in satin Black
Model Designation on Tailgate in Silver
Deletion of ‘GTS’ logo on sideskirt inlays
Door handles painted in exterior colour
Cross Turismo specific Rear Diffusor in Louvered Design with Inlay painted in Brilliant Silver
Aluminum roof
Cross Turismo specific Lower Valance with Inlay painted in Brillian Silver
Fuel/charging cover
Transmission / Chassis
Four-wheel drive including Porsche Traction Management (PTM)
Suspension standard
Electric Sound
Power Steering
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Wheel centre set with monochrome Porsche Crest
Interior
ISOFIX/I-Size mounting points on outer rear seats
Roof lining and A-/B-/ C-pillar trims in fabric
Door sill guards in Black
Pedals and footrest in Black
Sun Visors for Driver and Front Passenger
Floor mats
Audio / Comm.
Navigation High
Smartphone Compartment including Inductive Charging (Qi Standard)
USB-C ports
E-Mobility
On-Board AC Charger with up to 11 kW charging power
Wallmount Basic
Lighting and vision
‘PORSCHE' Logo in Glass Look integrated into Light Strip
Rear wiper with intermittent wipe and washer jet
LED main headlights
Interior mirror dimmed manually
Electrically adjustable and heatable Exterior Mirrors, aspherical on Driver’s Side
Comfort and assistance systems
ParkAssist (front and rear) with visual and audible Warning
Non-smoking package
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Alarm system with interior surveillance
Ambient lighting
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
12 months

Porsche Assistance
12 months
Mobility and security on demand. 24 hours a day. 365 days a year. Rapid assistance - wherever and whenever you need it.
Porsche HV Battery Warranty
8 years or up to 160,000 km
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 6,700 km |
First Registration 12/2023 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Maximum power | 280 kW / 380 hp |
| Overboost power with Launch Control up to | 350 kW / 476 hp |
| Max. torque with Launch Control up to | 500 Nm |
Performance
| Top speed | 220 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Launch Control | 5.1 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Launch Control | 10.1 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) with Launch Control | 15.6 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h with Launch Control | 2.6 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,974 mm |
| Overall Width | 1,967 mm |
| Width (with mirrors) | 2,144 mm |
| Height | 1,409 mm |
| Wheelbase | 2,904 mm |
| Turning circle diameter | 12.0 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,283 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,245 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,320 kg |
| Permissible gross weight | 2,885 kg |
| Maximum load | 640 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 84 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,212 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 446 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 146 mm |
Range
| Long-distance range | 370 km |
| Range combined (ECE) | 469 km |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 93.4 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 83.7 kWh |
| Max. charging power (DC) | 270.0 kW |
| Charging time alternating current (AC) at 11kW (0 to up to 100%) | 9.0 h |
| Charging time for alternating current (AC) with 22 kW (0 to up to 100%) | 5.0 h |
| Charging time for direct current (DC) with 50kW (5 to up to 80%) | 93.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (5 to up to 80%) | 22.50 min |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (ECE) | 0 g/km |
| Electrical consumption combined (ECE) | 28.1 kWh/100 km |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 70 dB |
