Porsche Panamera GTS
Porsche Approved Pre-Owned
€83,000
Stock Number:
Q25949
- Exterior colour
- Volcano Grey Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 83 500 km
- First Registration
- 07/2019
- Previous Owners
- 2
- Damage history
- At least one damage or accident reported
- Porsche Approved Warranty
- 12 months
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 338 kW / 453 hp
- Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package
- 4.1 sec
Saddle Brown leather interior, smooth-finish leather
Leather interior in Saddle Brown: all standard leather items. In addition: leather seats including leather seat outer bolsters front and rear, upper and front section of dashboard, dashboard lower section including glove compartment cover, centre console basic elements front and rear, steering wheel airbag module, door trims front and rear, and wheel arch trims
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Packages
Premium Package Plus
Includes 3 upgrades
Exterior
Comfort Access
Wheels
All-Season-tires for 21-inch wheels
21-inch Panamera SportDesign wheels (Paint finish in exterior colour)
Interior
Four-zone automatic climate control
Ambient lighting
Seat heating (front and rear)
Seat ventilation (front)
Electric roll-up sunblinds for rear side windows
Sport Chrono stopwatch instrument dial in White
4+1 seats
Interior Carbon
Carbon interior package
Heated multifunction Sports steering wheel in carbon
Audio / Comm.
BOSE® Surround Sound-System
Lighting and vision
LED main headlights with matrix beam including Porsche Dynamic Light System Plus (PDLS Plus)
Comfort and assistance systems
Soft close doors
Adaptive cruise control
Head-Up Display
Lane Change Assist
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
12 months

Porsche Assistance
12 months
Mobility and security on demand. 24 hours a day. 365 days a year. Rapid assistance - wherever and whenever you need it.
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 83 500 km |
First Registration 07/2019 |
Previous Owners 2 |
Full Service History Yes, every service done |
Damage history At least one damage or accident reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 8 |
| Displacement | 4,000 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 86.0 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combustion engine | 338 kW / 453 hp |
| Maximum engine speed | 6,800 r/min |
| Maximum power per litre | 83.3 kW/l / 113.2 hp/l |
Performance
| Top speed | 291 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) | 4.1 sec |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package | 4.1 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) | 9.6 sec |
| In-gear acceleration 49-74 mph (80-120 km/h) | 2.8 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 5,052 mm |
| Overall Width | 1,938 mm |
| Width (with mirrors) | 2,164 mm |
| Height | 1,417 mm |
| Wheelbase | 2,949 mm |
| Front track | 1,656 mm |
| Rear track | 1,638 mm |
| Drag coefficient | 0.31 cD |
| Unladen weight (DIN) | 1,995 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,070 kg |
| Permissible gross weight | 2,585 kg |
| Maximum load | 590 kg |
| Fuel tank capacity | 90 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,339 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 498 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 128 mm |