Porsche Macan T
- Exterior colour
- Crayon
- Interior colour
- New Car Warranty
- 24 months
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 195 kW / 265 hp
- Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package
- 6.2 sec
- Fuel consumption combined (ECE)
- 9.5 l/100 km
Extended Leather Package Black/Mojave Beige
Finished in leather: top and bottom of the dashboard including glove compartment cover, centre console side sections, steering wheel airbag module, upper door trim front and rear, armrests, door panels and door pulls front and rear, lid of the centre console storage compartment. Seats finished in leather, including leather seat bolsters inner front and rear, front side headrests, rear headrests, front backrest frames
Finished in Mojave Beige: bottom of the dashboard including glove compartment cover, centre console side sections and basic element, lower door trim front and rear, armrests, door panels and door pulls front and rear, lid of the centre console storage compartment, lower section of B and C pillars, front footwell side panel, door sill guards, decorative stitching and seats front and rear
Note: only in conjunction with optional comfort seats (14-way) and adaptive Sports seats (18-way). The roll-up blind of the optional panoramic roof is always finished in black fabric
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Equipment 'base'
Carrera T - version
Exterior
Front apron panel painted in Agate Grey Metallic
Sideskirts
Preparation for towbar system
Without roof rails
Exterior mirror upper trims with lower trims and mirror bases painted in Agate Grey (high-gloss)
Roof spoiler in Agate Grey Metallic
Door handles painted in exterior colour
Wheel arch covers painted in Black (high-gloss)
Powered tailgate
Body shape SUV
Deletion of decorative side logo
Transmission / Chassis
65-litre fuel tank
Wheels
Wheel centre caps with monochrome Porsche crest
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Wheel bolts
Interior
Seat belts Black
Compass instrument dial/Sport Chrono stopwatch instrument dial Black
Steering wheel with manual fore/aft and height adjustment
ISOFIX fastening system, rear
Gear selector in leather
Sun visors
Door sill guards brushed aluminium in Black with ‘Macan T’ model designation
Audio / Comm.
Porsche Communication Management (PCM) including mobile phone preparation and audio interfaces
Navigation High
Voice Control
Lighting and vision
Interior mirror dimmed manually
Comfort and assistance systems
ParkAssist (front and rear) with visual and audible warning
Lane Departure Warning
Cruise control including speed limiter
Alarm system with interior surveillance
Non-smoking package
Warning Triangle
Without Warn and Brake Assist
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
24 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 4 |
| Displacement | 1,984 cm³ / 2.0 l |
| Bore | 82.5 mm |
| Stroke | 92.8 mm |
| Maximum power combustion engine | 195 kW / 265 hp |
| Maximum torque combustion engine | 400 Nm |
| Maximum engine speed | 6,800 r/min |
| Maximum power per litre | 98.0 kW/l / 133.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 232 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package | 6.2 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Sport Chrono Package | 16.1 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,726 mm |
| Overall Width | 1,927 mm |
| Width (with mirrors) | 2,097 mm |
| Height with steel suspension (PASM DIN) | 1,606 mm |
| Height with air suspension (standard level) | 1,606 mm |
| Height with air suspension (extra-low level) | 1,586 mm |
| Height with air suspension (low level) | 1,596 mm |
| Height with air suspension (off-road level) | 1,646 mm |
| Wheelbase | 2,807 mm |
| Turning circle diameter | 12.0 m |
| Tire track turning circle | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,899 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,865 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,940 kg |
| Permissible gross weight | 2,510 kg |
| Maximum load | 645 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2,000 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 80 kg |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 458 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,503 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 954 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 488 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 187 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 15.8 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 21.0 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 15.4 ° |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (ECE) | 217 g/km |
| Fuel consumption combined (ECE) | 9.5 l/100 km |
| Fuel consumption urban (ECE) | 11.4 l/100 km |
| Fuel consumption extra urban (ECE) | 8.4 l/100 km |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 76 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 r/min |