Porsche Macan GTS
- Exterior colour
- Python Green
- Interior colour
- New Car Warranty
- 24 months
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 324 kW / 440 hp
- Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package
- 4.3 sec
- Fuel consumption combined (ECE)
- 10.3 l/100 km
GTS Interior Package Python Green
In Python Green:
- ‘GTS’ logo embroidered on headrests front seats
- Seat belts front and outer rear.
Decorative stitching in Python Green:
- multifunction sports steering wheel
- adaptive sports seats with comfort memory package (18-way, electric)
- centre console main storage compartment
- dashboard upper section
- door waist
- armrests door
- floor mats
Note: only available in conjunction with GTS Sport Package
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Front apron painted in Black (satin-gloss)
SportDesign Sideskirts in Black (satin-gloss)
Rear apron painted in black (satin)
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Electric steering column
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Equipment 'S'
GTS - version
Exterior
Preparation for towbar system
Without roof rails
Roof spoiler with fixed double-wing design and fin-like look in Black (high-gloss)
Door handles painted in exterior colour
Wheel arch covers painted in Black (high-gloss)
Powered tailgate
Body shape SUV
Deletion of decorative side logo
Transmission / Chassis
Sport air suspension with ride-height adjustment including Porsche Active Suspension Management (PASM) and lowering of 10 mm
Analogue clock on dashboard
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Wheel bolts
Interior
Seat belts Black
‘GTS’ logo on front seat headrests
ISOFIX fastening system, rear
Sun visors
Sports steering wheel
Steering wheel with manual fore/aft and height adjustment
Door sill guards brushed aluminium in Black with 'Macan GTS’ logo (front)
Audio / Comm.
Porsche Communication Management (PCM) including mobile phone preparation and audio interfaces
Navigation High
Voice Control
Lighting and vision
Interior mirror dimmed manually
Comfort and assistance systems
Lane Departure Warning
Cruise control including speed limiter
Alarm system with interior surveillance
Non-smoking package
Warning Triangle
Without Warn and Brake Assist
ParkAssist (front and rear) with visual and audible warning
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
24 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,894 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 84.5 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combustion engine | 324 kW / 440 hp |
| Maximum torque combustion engine | 550 Nm |
| Maximum engine speed | 6,800 r/min |
| Maximum power per litre | 111.0 kW/l / 151.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 272 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) | 4.5 sec |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package | 4.3 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) | 10.5 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Sport Chrono Package | 10.3 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) | 17.1 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) with Sport Chrono Package | 16.9 sec |
| In-gear acceleration 49-74 mph (80-120 km/h) | 2.9 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,726 mm |
| Overall Width | 1,927 mm |
| Width (with mirrors) | 2,097 mm |
| Wheelbase | 2,807 mm |
| Turning circle diameter | 12.0 m |
| Tire track turning circle | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,995 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,960 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,035 kg |
| Permissible gross weight | 2,580 kg |
| Maximum load | 620 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2,400 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 96 kg |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 458 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,503 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 954 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 488 l |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 300 mm |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (ECE) | 234 g/km |
| Fuel consumption combined (ECE) | 10.3 l/100 km |
| Fuel consumption urban (ECE) | 12.9 l/100 km |
| Fuel consumption extra urban (ECE) | 8.8 l/100 km |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 91 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 r/min |