Porsche Cayenne S
Used
€60,000
Stock Number:
Q180041
- Exterior colour
- Quartzite Grey Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 11 700 km
- First Registration
- 10/2018
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Engine
- Petrol
- Transmission
- Automatic
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 324 kW / 440 hp
- Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package
- 4.9 sec
Black / Bordeaux Red two-tone leather interior, smooth-finish leather
Leather interior (all leather items in smooth-finish leather) in colour combination Black and Bordeaux Red. Package as for leather interior in standard colour with contrasting colour on decorative strips. Dashboard upper section, door waist rails, roof lining and carpet all in the darker colour. Decorative stitching on the dashboard upper section and in the front and rear door waist rails all in the lighter colour
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Exterior
Panoramic roof system
Privacy glass
Exterior mirrors painted (in exterior colour)
Stainless steel skid plates (front and rear)
Transmission / Chassis
Adaptive air suspension with level control and height adjustment incl. Porsche Active Suspension Management (PASM)
90-litre fuel tank
Sport Chrono Package incl. mode switch
Wheels
21-inch Cayenne Exclusive Design wheels
Interior
Heated windscreen
14-way electric seats (front) with memory package
Seat heating (front and rear)
Seat massage function (front seats, incl. seat ventilation)
4-zone climate control
Floor mats
Vehicle key painted with key pouch in leather
Interior Leather
Porsche Crest embossed on headrests (front and outer rear seats)
Leather Interior with Alcantara
Roof lining in Alcantara®
Interior Wood
Anthracite chestnut interior package
Heated multifunction sports steering wheel in anthracite chestnut
Audio / Comm.
BOSE® Surround Sound-System
Lighting and vision
LED main headlights with matrix beam including Porsche Dynamic Light System Plus (PDLS Plus)
Comfort and assistance systems
Surround View
Comfort access
Soft close doors
Night Vision Assist
Lane Change Assist
Standard Equipment
Note: List shows default standard equipment for this trim.
The following list shows the standard equipment for this trim level. The individual configuration and selected options are not reflected. This list might show equipment, which was replaced due to the selection of an option.
Warranty
We have no information about the warranty. Please check with the dealer.
Condition and History
Condition Used |
Mileage 11 700 km |
First Registration 10/2018 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,894 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 84.5 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combustion engine | 324 kW / 440 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm range | 5,700 - 6,600 r/min |
| Maximum torque combustion engine | 550 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 1,800 - 5,500 r/min |
| Maximum engine speed | 6,800 r/min |
| Maximum power per litre | 111.8 kW/l / 152.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 265 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) | 5.2 sec |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package | 4.9 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) | 11.6 sec |
| In-gear acceleration 49-74 mph (80-120 km/h) | 3.5 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,918 mm |
| Overall Width | 1,983 mm |
| Width (with mirrors) | 2,194 mm |
| Height | 1,696 mm |
| Wheelbase | 2,895 mm |
| Front track | 1,680 mm |
| Rear track | 1,673 mm |
| Drag coefficient | 0.34 cD |
| Turning circle diameter | 12.1 m |
| Unladen weight (DIN) | 2,020 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,095 kg |
| Permissible gross weight | 2,840 kg |
| Maximum load | 820 kg |
| Fuel tank capacity | 75 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 770 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 190 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 245 mm |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 25.2 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 22.1 ° |
| Approach angle with air suspension (extra off-road level) | 27.1 ° |
| Departure angle with air suspension (extra off-road level) | 24.1 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 18.7 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 21.1 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (DIN) | 500 mm |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 530 mm |