Porsche 911 Turbo S (MY24) (992 I)
- Exterior colour
- Jet Black Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 26 000 km
- First Registration
- 08/2023
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Porsche Approved Warranty
- 3 months remaining term
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 478 kW / 650 hp
- Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package
- 2.7 sec
- Fuel consumption combined (ECE)
- 11.5 l/100 km
Black / Bordeaux Red two-tone leather interior
Combination of colours Black and Bordeaux Red.
Upholstered with smooth leather in interior colour Bordeaux Red
Bottom section of the dashboard including the glove compartment lid, door mirror, door handles, door panel armrest, centre console storage compartment lid, side panel on the centre console, bottom section of the side panel at the rear, seat base, seat centres at the front, side bolsters at the front, headrests at the front, seat backrests at the front (14-way fully electric sports seats), seat centres at the rear, side bolsters at the rear, centre tunnel at the rear.
Upholstered with smooth leather in interior colour Black
Upper section of the dashboard including the instrument panel cover, steering wheel rim, airbag module in the steering wheel, top door panel, top side panel at the rear.
Contrasting stitching
Smooth leather in interiour colour Black with contrasting stitching Bordeaux Red on the upper section of the dashboard, door panel and rear side panelling.
Quilting
Leather with quilting on the door panel trims and the seat centres on the front and rear seat backrests. Available without quilting as an option.
Also for Coupé models
Headliner, A-, B- and C-pillar panel with Race-Tex material in Black
Also for Cabriolet models
A-pillar trim and cowl frame upholstered with leather in Black
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Interior
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Exterior
Exterior mirror lower trim painted in exterior colour including Mirror Base in Black
Side Window Trims in Black
Model designation '911 turbo" or '911 turbo S' silver coloured (high-gloss) on rear apron
Rear lid grille with vertical slats in Silver (high-gloss)
Deletion of ‘GTS’ logo on sideskirt inlays
Aluminum roof
Rear Diffusor in Louvered Design
Transmission / Chassis
All-wheel drive with map controlled multi-plate clutch Porsche Traction Management (PTM)
Lightweight starter battery LiFePO4
2 dual-tailpipe trims in 911 Turbo design made of stainless steel Black (high-gloss)
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Seat belt pretensioners
Embossed model logo on headrests centres front
Rev counter in Black
Electric steering column
Sport Chrono stopwatch instrument dial in Black
PDK gear lever
Two-Tone leather Interior
Sun visors
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
Lighting and vision
‘PORSCHE’ logo in Silver colour (high-gloss)
Automatically dimming interior and exterior mirrors with integrated rain sensor
Comfort and assistance systems
ParkAssist (front and rear) with visual and audible warning
Non-smoking package
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Alarm system with interior surveillance
Particle/pollen filter with active carbon filter
Cruise control
Ambient lighting
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
3 months remaining term
Condition and History
Condition Used |
Mileage 26 000 km |
First Registration 08/2023 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,745 cm³ / 3.7 l |
| Bore | 102.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 478 kW / 650 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,750 r/min |
| Maximum torque combustion engine | 800 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,500 - 4,000 r/min |
| Maximum engine speed | 7,200 r/min |
| Maximum power per litre | 128.0 kW/l / 174.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 330 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package | 2.7 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Sport Chrono Package | 5.8 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) with Sport Chrono Package | 8.9 sec |
| In-gear acceleration 49-74 mph (80-120km/h) with Sport Chrono Package | 1.6 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,535 mm |
| Overall Width | 1,900 mm |
| Width (with mirrors) | 2,024 mm |
| Height | 1,303 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 10.9 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,649 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,640 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,715 kg |
| Permissible gross weight | 2,020 kg |
| Maximum load | 380 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Fuel tank capacity | 67 l |
| Luggage compartment volume (front) | 128 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 264 l |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (ECE) | 263 g/km |
| Fuel consumption combined (ECE) | 11.5 l/100 km |
| Fuel consumption urban (ECE) | 16.1 l/100 km |
| Fuel consumption extra urban (ECE) | 8.8 l/100 km |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 93 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 r/min |