Porsche 911 Turbo (MY24) (992 I)
- Exterior colour
- Gentian Blue Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 10,650 km
- First Registration
- 11/2023
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Porsche Approved Warranty
- 12 months
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 427 kW / 580 hp
- Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package
- 2.8 sec
- Fuel consumption combined (ECE)
- 11.5 l/100 km
Black leather interior
Upholstered with smooth leather in the interior colour (black)
Upper section of the dashboard including the instrument panel cover, bottom section of the dashboard including the glove compartment lid, steering wheel rim, airbag module in the steering wheel, top door panel, door mirror, door handles, door panel armrest, centre console storage compartment lid, side panel on the centre console, side panel at the rear, seat base, seat centres at the front, side bolsters at the front, headrests at the front, seat backrests at the front (14-way fully electric sports seats), seat centres at the rear, side bolsters at the rear, centre tunnel at the rear.
Quilting
Leather with quilting on the door panel trims and the seat centres on the front and rear seat backrests. Available in leather without quilting as an option
Also for Coupé models
Headliner, A-, B- and C-pillar panel with Race-Tex material in the interior colour (black)
Also for Cabriolet models
A-pillar trim and cowl frame upholstered with leather in the interior colour (black)
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Exterior
Sideskirts
Exterior mirror lower trim painted in exterior colour including Mirror Base in Black
Side Window Trims in Black
Model designation '911 turbo" or '911 turbo S' silver coloured (high-gloss) on rear apron
Rear lid grille with vertical slats in Silver (high-gloss)
Deletion of ‘GTS’ logo on sideskirt inlays
Rear Diffusor in Louvered Design
Aluminum roof
Transmission / Chassis
All-wheel drive with map controlled multi-plate clutch Porsche Traction Management (PTM)
Exhaust system with 2 dual-tailpipe trims in 911 Turbo design made of stainless steel silver coloured (high-gloss)
Lightweight starter battery LiFePO4
Suspension standard
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Wheel centre set with monochrome Porsche Crest
Interior
Seat belt pretensioners
Rev counter in Black
Electric steering column
Sport Chrono stopwatch instrument dial in Black
PDK gear lever
Leather Interior
Sun visors
Embossed model logo on headrests centres front
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
Lighting and vision
‘PORSCHE’ logo in Silver colour (high-gloss)
Automatically dimming interior and exterior mirrors with integrated rain sensor
Exterior mirrors on door waist rails, electrically adjustable and heatable, aspherical on driver's side
Comfort and assistance systems
ParkAssist (front and rear) with visual and audible warning
Non-smoking package
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Alarm system with interior surveillance
Particle/pollen filter with active carbon filter
Cruise control
Ambient lighting
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
12 months

Porsche Assistance
12 months
Mobility and security on demand. 24 hours a day. 365 days a year. Rapid assistance - wherever and whenever you need it.
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 10,650 km |
First Registration 11/2023 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,745 cm³ / 3.7 l |
| Bore | 102.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 427 kW / 580 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 r/min |
| Maximum torque combustion engine | 750 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,250 - 4,500 r/min |
| Maximum engine speed | 7,200 r/min |
| Maximum power per litre | 114.0 kW/l / 155.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 320 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package | 2.8 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Sport Chrono Package | 6.3 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) with Sport Chrono Package | 9.7 sec |
| In-gear acceleration 49-74 mph (80-120km/h) with Sport Chrono Package | 1.7 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,535 mm |
| Overall Width | 1,900 mm |
| Width (with mirrors) | 2,024 mm |
| Height | 1,303 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 10.9 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,649 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,640 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,715 kg |
| Permissible gross weight | 2,040 kg |
| Maximum load | 400 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Fuel tank capacity | 67 l |
| Luggage compartment volume (front) | 128 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 264 l |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (ECE) | 263 g/km |
| Fuel consumption combined (ECE) | 11.5 l/100 km |
| Fuel consumption urban (ECE) | 16.1 l/100 km |
| Fuel consumption extra urban (ECE) | 8.8 l/100 km |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 93 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 r/min |