Porsche 911 GT3 with Touring Package (MY24) (992 I)
- Exterior colour
- Racing Yellow
- Interior colour
- Mileage
- 8,200 km
- First Registration
- 07/2023
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 375 kW / 510 hp
- Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h)
- 3.4 sec
- Fuel consumption combined (ECE)
- 13.0 l/100 km
Interior leather in Black
Additional leather items to the standard interior:
dashboard upper section including instrument cluster cover, centre console knee padding, dashboard lower section including glove compartment cover, door panel upper sections, door centre panels, rear side panels.
All leather items in smooth-finish leather in black. Decorative stitching in Black.
Leather embossing on the dashboard front section and on the side of the door panel upper section.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Colour choice for leather/decorative stitchings
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Exterior
Sideskirts in Black
Badge on air intake grille
Deletion of ‘GTS’ logo on sideskirt inlays
Rear Diffusor in Louvered Design
Aluminum roof
Exterior Mirror Lower Trims including Mirror Base in Black
Transmission / Chassis
Rear-wheel drive
Lightweight starter battery LiFePO4
Suspension standard
64-litre fuel tank
Wheels
Wheels painted in Silver
Interior
Seat belt pretensioners
No rear seats
Gear selector in leather
Steering wheel with manual fore/aft and height adjustment
Rooflining and A-/B-/C-pillar trims in fabric
Sun visors
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
Lighting and vision
Exterior mirrors on door waist rails, electrically adjustable and heatable, aspherical on driver's side
LED main headlights with integrated 4-point daytime running lights
Interior mirror dimmed manually
Comfort and assistance systems
Non-smoking package
Two-zone automatic climate control
Alarm system with interior surveillance
Particle/pollen filter with active carbon filter
Cruise control
Ambient lighting
Warranty
We have no information about the warranty. Please check with the dealer.
Condition and History
Condition Used |
Mileage 8,200 km |
First Registration 07/2023 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 102.0 mm |
| Stroke | 81.5 mm |
| Maximum power combustion engine | 375 kW / 510 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm | 8,400 r/min |
| Maximum torque combustion engine | 470 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 6,100 r/min |
| Maximum engine speed | 9,000 r/min |
| Maximum power per litre | 93.8 kW/l / 127.6 hp/l |
Performance
| Top speed | 318 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) | 3.4 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) | 7.0 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) | 10.8 sec |
| Flexibility 49-74 mph (80-120 km/h) in 5th gear | 5.9 sec |
| In-gear acceleration 49-74 mph (80-120 km/h) | 1.9 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,573 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors) | 2,027 mm |
| Height | 1,279 mm |
| Wheelbase | 2,457 mm |
| Turning circle diameter | 10.4 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,435 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,435 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,510 kg |
| Permissible gross weight | 1,756 kg |
| Maximum load | 321 kg |
| Fuel tank capacity | 64 l |
| Luggage compartment volume (front) | 132 l |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 100 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension | 100 mm |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 10.6 ° |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (ECE) | 297 g/km |
| Fuel consumption combined (ECE) | 13.0 l/100 km |
| Fuel consumption urban (ECE) | 18.2 l/100 km |
| Fuel consumption extra urban (ECE) | 10.0 l/100 km |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 97 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,658 r/min |