Porsche 911 Carrera S (MY24) (992 I)
- Exterior colour
- Carmine Red
- Interior colour
- Mileage
- 10,200 km
- First Registration
- 03/2024
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Porsche Approved Warranty
- 12 months
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 331 kW / 450 hp
- Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package
- 3.5 sec
- Fuel consumption combined (ECE)
- 9.5 l/100 km
Truffle Brown Club leather interior
All items of the leather interior in standard color are in club leather.
Club leather is a deluxe, new milled nappa grade of leather.
In conjunction with Sports Seat Plus and Adaptive Sports Seats Plus, back shell painted in Darksilver.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Exterior
Exterior Mirror Lower Trims including Mirror Base in Black
Side Window Trims in Black
Model designation on rear trim in Lightsilver
Rear lid grille with vertical slats in black (high-gloss)
Deletion of ‘GTS’ logo on sideskirt inlays
Aluminum roof
Rear Diffusor in Louvered Design
Transmission / Chassis
Rear-wheel drive
Suspension standard
Exhaust system with 2 dual-tube tailpipe trims fixed to the bumper in silver stainless steel (high-gloss)
64-litre fuel tank
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Wheel centre set with monochrome Porsche Crest
Interior
Seat belt pretensioners
Rev counter in Black
Gear selector or PDK gear change lever in leather
Pedals and footrest in Black
Sun visors
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
Lighting and vision
‘PORSCHE’ logo in Silver colour (high-gloss)
Interior mirror dimmed manually
Exterior mirrors on door waist rails, electrically adjustable and heatable, aspherical on driver's side
Comfort and assistance systems
ParkAssist (front and rear) with visual and audible warning
Non-smoking package
Ambient lighting
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Alarm system with interior surveillance
Particle/pollen filter with active carbon filter
Cruise control
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
12 months

Porsche Assistance
12 months
Mobility and security on demand. 24 hours a day. 365 days a year. Rapid assistance - wherever and whenever you need it.
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 10,200 km |
First Registration 03/2024 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,981 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 91.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 331 kW / 450 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 r/min |
| Maximum torque combustion engine | 530 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,300 - 5,000 r/min |
| Maximum engine speed | 7,500 r/min |
| Maximum power per litre | 111.1 kW/l / 151.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 308 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) | 3.7 sec |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package | 3.5 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) | 8.1 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Sport Chrono Package | 7.8 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) | 12.4 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) with Sport Chrono Package | 12.1 sec |
| Flexibility 49-74 mph (80-120 km/h) in 5th gear | 4.8 sec |
| In-gear acceleration 49-74 mph (80-120 km/h) | 2.2 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,519 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors) | 2,024 mm |
| Height | 1,300 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,534 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,515 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,590 kg |
| Permissible gross weight | 1,985 kg |
| Maximum load | 470 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Fuel tank capacity | 64 l |
| Luggage compartment volume (front) | 132 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 264 l |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (ECE) | 216 g/km |
| Fuel consumption combined (ECE) | 9.5 l/100 km |
| Fuel consumption urban (ECE) | 13.4 l/100 km |
| Fuel consumption extra urban (ECE) | 7.2 l/100 km |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 73 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 93 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 r/min |