Porsche 911 Carrera GTS (MY24) (992 I)
- Exterior colour
- Carmine Red
- Interior colour
- Mileage
- 10,900 km
- First Registration
- 12/2024
- Previous Owners
- 2
- Damage history
- No damages or accidents reported
- New Car Warranty
- 8 months remaining term
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 353 kW / 480 hp
- Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package
- 3.4 sec
- Fuel consumption combined (ECE)
- 10.1 l/100 km
GTS interior package
Stitching in contrasting colour, seat belts in contrasting colour, ‘GTS’ logo embroidered in contrasting colour on headrests, includes floor mats edged in black with stitching and ‘PORSCHE’ logo in contrasting colour. Rev counter instrument dial in contrasting colour*. Dashboard trim strips, door trims and centre console in carbon.
Note: only in conjunction with leather interior package with extensive items in Race-Tex.
Contrasting colour: Crayon
*Rev counter in contrast colour is included as part of the GTS interior package but is linked and priced separately - the overall price of the GTS interior package already accounts for this.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Exterior
Sideskirts
Exterior mirror lower trim painted in exterior colour including Mirror Base in Black
Decorative side logo
Side Window Trims in Black
Model designation on rear trim in Satin Black
Rear lid grille with vertical slats in Satin Black
Aluminum roof
Transmission / Chassis
Rear-wheel drive
Suspension standard
64-litre fuel tank
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Seat belt pretensioners
Door sill guards in brushed aluminum in Black with model designation
Sun visors
Rev counter in Black
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
Lighting and vision
'PORSCHE' logo painted in satin Black
Interior mirror dimmed manually
Exterior mirrors on door waist rails, electrically adjustable and heatable, aspherical on driver's side
Comfort and assistance systems
ParkAssist (front and rear) with visual and audible warning
Non-smoking package
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Alarm system with interior surveillance
Particle/pollen filter with active carbon filter
Cruise control
Ambient lighting
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
8 months remaining term
Condition and History
Condition Used |
Mileage 10,900 km |
First Registration 12/2024 |
Previous Owners 2 |
Full Service History Yes, every service done |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,981 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 91.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 353 kW / 480 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 r/min |
| Maximum torque combustion engine | 570 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,300 - 5,000 r/min |
| Maximum engine speed | 7,500 r/min |
| Maximum power per litre | 118.4 kW/l / 161.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 311 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package | 3.4 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Sport Chrono Package | 7.6 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) with Sport Chrono Package | 11.6 sec |
| In-gear acceleration 49-74 mph (80-120km/h) with Sport Chrono Package | 2.1 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,533 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors) | 2,024 mm |
| Height | 1,301 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,557 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,545 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,620 kg |
| Permissible gross weight | 1,985 kg |
| Maximum load | 440 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Fuel tank capacity | 64 l |
| Luggage compartment volume (front) | 132 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 264 l |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (ECE) | 231 g/km |
| Fuel consumption combined (ECE) | 10.1 l/100 km |
| Fuel consumption urban (ECE) | 14.5 l/100 km |
| Fuel consumption extra urban (ECE) | 7.6 l/100 km |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 92 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 r/min |