Porsche Cayenne S Electric
- Exterior colour
- Monteverde Metallic
- Interior colour
- New Car Warranty
- 24 months
- Porsche HV Battery Warranty
- 8 years or up to 160 000 km
- Engine
- Electric
- Range combined (ECE)
- 705 km
- Battery energy content (gross)
- 113.0 kWh
- Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%)
- 16.00 min
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Overboost power with Launch Control up to
- 490 kW / 666 hp
Club leather interior Espresso
Club leather interior Espresso:
Upholstered in smooth-finish leather in interior colour Espresso:
- Front and rear seat centre panels
- Front and rear seat bolsters inside
- Headrest centre panels and sides front and rear
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Dash panel upper and lower part
- Major parts of the door panel including armrest and front and rear door handles
- Centre console armrest
- Centre console upper side panels
Note: Seat backs of front seat in synthetic leather. Only in conjunction with Comfort Seats (14-way, electric) or Adaptive Sports Seats (18-way, electric)
E-Performance
Range
705kmCharging time
16.00minat the charging stationCharging time
11.0hat HomeStandard Battery with an 8-year warranty
The performance battery offers a long range due to its high capacity. The optimized battery management system protects the components and extends their lifespan.

Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Tyre sealing compound and electric air compressor
Interior
Audio / Comm.
E-Mobility
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Equipment 'S'
Standard version
Standard equipment
Exterior
Pedestrian safety
Aluminium roof
Transmission / Chassis
Porsche E-Performance Powertrain with a permanent magnet synchronous motor on the front and rear axle
Suspension standard
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Three-point automatic seat belts with reversible seat belt pretensioner
Seat belt warning system for driver and front passenger and rear seat system
Audio / Comm.
Navigation High
E-Mobility
On-Board AC Charger with up to 11 kW charging power
Lighting and vision
Windscreen with thermally insulated glass
Comfort and assistance systems
Alcohol Interlock preparation
Warning Triangle
Without emergency call system eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
24 months
Technical Data
Engine
| Maximum power | 400 kW / 544 hp |
| Overboost power with Launch Control up to | 490 kW / 666 hp |
| 30-Minutes-Power | 168 kW / 228 hp |
| Max. torque with Launch Control up to | 1,080 Nm |
Performance
| Top speed | 250 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Launch Control | 3.8 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Launch Control | 8.0 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) with Launch Control | 12.3 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h with Launch Control | 2.0 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,991 mm |
| Overall Width | 1,980 mm |
| Width (with mirrors folded) | 1,999 mm |
| Width (with mirrors) | 2,199 mm |
| Height with air suspension (standard level) | 1,674 mm |
| Height with air suspension (extra-low level) | 1,644 mm |
| Height with air suspension (low level) | 1,659 mm |
| Height with air suspension (off-road level) | 1,694 mm |
| Height with air suspension (extra off-road level) | 1,729 mm |
| Wheelbase | 3,023 mm |
| Turning circle diameter | 11.6 m |
| Tire track turning circle | 10.7 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,583 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,555 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,630 kg |
| Permissible gross weight | 3,205 kg |
| Maximum load | 650 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 100 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 3,000 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 120 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 90 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,588 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 781 l |
| Overhang front | 955 mm |
| Overhang rear | 1,013 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 190 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (low level) | 175 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (off-road level) | 210 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 245 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 14.9 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 18.7 ° |
| Approach angle with air suspension (extra off-road level) | 18.6 ° |
| Departure angle with air suspension (extra off-road level) | 22.7 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 14.6 ° |
| Breakover angle with air suspension (low level) | 13.4 ° |
| Breakover angle with air suspension (off-road level) | 16.1 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 18.8 ° |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 500 mm |
| Max. wading depth with air suspension (off-road level) | 520 mm |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 555 mm |
Range
| Range combined (ECE) | 705 km |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 113.0 kWh |
| Max. charging power (DC) | 390.0 kW |
| Charging time alternating current (AC) at 11kW (0 to up to 100%) | 11.0 h |
| Charging time for alternating current (AC) with 22 kW (0 to up to 100%) | 5.8 h |
| Charging time for direct current (DC) with 400 A (0 to up to 100%) | 18.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 120 kW (500V, 250A, 10 to up to 80 %) | 52.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 150kW (10 to up to 80%) | 26.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%) | 16.00 min |
Consumption and Emissions
| Electrical consumption combined (ECE) | 17.4 kWh/100 km |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 68 dB |

