Porsche Panamera 4S
Used
€45,000
Stock Number:
Q170054
- Exterior colour
- Gt-silver Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 58 000 km
- First Registration
- 12/2017
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 324 kW / 440 hp
- Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package
- 4.2 sec
Partial leather interior black
With embossed leather in interior colour black: seat centres front and rear, seat inner bolsters front and rear, headrest centres front and rear, inner headrest side bolsters front and rear, door panel armrests and door handles front and rear, front centre console armrest and upper section of rear armrests. Steering wheel rim and gear selector in smooth-finish leather
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Exterior
Tinted LED taillights including light strip
ParkAssist including reversing camera
Panoramic roof system
Privacy glass
Soft-close doors
Side window trims in black (high-gloss)
Transmission / Chassis
Power steering Plus
Air suspension with self-levelling, ride-height control and Porsche Active Suspension Management (PASM)
Sport Chrono Package
Sports tailpipes in black
90-litre fuel tank
Wheels
21-inch Exclusive Design wheels (paint finish in Black high-gloss)
Interior
Four-zone automatic climate control
Floor mats
Cupholder covers (front)
Seat belts in Crayon
Interior Leather
Porsche Crest embossed on headrests
Audio / Comm.
BOSE® Surround Sound-System
Comfort and assistance systems
Porsche Entry & Drive
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
We have no information about the warranty. Please check with the dealer.
Condition and History
Condition Used |
Mileage 58 000 km |
First Registration 12/2017 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,894 cm³ / 2.9 l |
| Maximum power combustion engine | 324 kW / 440 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm range | 5,650 - 6,600 r/min |
| Maximum torque combustion engine | 550 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 1,750 - 5,500 r/min |
Performance
| Top speed | 289 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) | 4.4 sec |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package | 4.2 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) | 10.3 sec |
| In-gear acceleration 49-74 mph (80-120 km/h) | 2.9 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 5,049 mm |
| Overall Width | 1,937 mm |
| Width (with mirrors) | 2,165 mm |
| Height | 1,423 mm |
| Wheelbase | 2,950 mm |
| Front track | 1,671 mm |
| Rear track | 1,951 mm |
| Drag coefficient | 0.29 cD |
| Unladen weight (DIN) | 1,870 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,945 kg |
| Permissible gross weight | 2,495 kg |
| Fuel tank capacity | 75 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 500 l |