Porsche 911 Carrera 4S (MY21) (992 I)
Used
€109,000
Stock Number:
Q65149
- Exterior colour
- Gt-silver Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 40,500 km
- First Registration
- 03/2021
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- At least one damage or accident reported
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 331 kW / 450 hp
- Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package
- 3.4 sec
Black / Bordeaux Red two-tone leather interior
Two-tone combinations:Black and Bordeaux Red. Package as for leather interior in standard colour, stitching in contrasting colour
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Exterior
Electric slide/tilt glass sunroof
Electric folding exterior mirrors
‘PORSCHE’ Logo LED Door Courtesy Lights
‘911’ logo
Transmission / Chassis
Sport Chrono Package incl. mode switch, Porsche Track Precision App & tyre temperature display
Sports exhaust system (tailpipes in Black)
Power Steering Plus
Rear-Axle Steering
Front axle lift system
Wheels
Wheels painted in Black (high-gloss)
Tyre sealing compound and electric air compressor
Interior
Adaptive Sports Seats Plus (18-Way, electric) with memory package
Seat heating (front)
Seat ventilation
Interior Leather
Porsche Crest on Headrests
Interior Race-Tex
Roof lining in Race-Tex
Sun visors in Race-Tex
Heated Multifunction GT Sports Steering Wheel Race-Tex
‘PORSCHE’ Logo on Storage Compartment Lid Race-Tex
Audio / Comm.
BOSE® Surround Sound System
Lighting and vision
LED Matrix main headlights incl. Porsche Dynamic Light System Plus (PDLS Plus)
Privacy glass
Comfort and assistance systems
ParkAssist including Surround View
Porsche Entry & Drive
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
We have no information about the warranty. Please check with the dealer.
Condition and History
Condition Used |
Mileage 40,500 km |
First Registration 03/2021 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Damage history At least one damage or accident reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,981 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 91.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 331 kW / 450 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 r/min |
| Maximum torque combustion engine | 530 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,300 - 5,000 r/min |
| Maximum engine speed | 7,500 r/min |
| Maximum power per litre | 111.1 kW/l / 151.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 306 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) | 3.6 sec |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package | 3.4 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) | 8.3 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Sport Chrono Package | 8.0 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) | 12.7 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) with Sport Chrono Package | 12.4 sec |
| Flexibility 49-74 mph (80-120 km/h) in 5th gear | 4.9 sec |
| In-gear acceleration 49-74 mph (80-120 km/h) | 2.3 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,519 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors) | 2,024 mm |
| Height | 1,300 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Front track | 1,589 mm |
| Rear track | 1,557 mm |
| Drag coefficient | 0.29 cD |
| Unladen weight (DIN) | 1,565 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,640 kg |
| Permissible gross weight | 2,010 kg |
| Maximum load | 445 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Fuel tank capacity | 67 l |
| Luggage compartment volume (front) | 132 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 264 l |