Porsche Taycan Turbo Sport Turismo
- Exterior colour
- Crayon
- Interior colour
- New Car Warranty
- 36 months
- Porsche HV Battery Warranty
- 8 years or up to 100,000 mi
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Electric
- Range combined (WLTP)
- 364 mi
- Battery energy content (gross)
- 105.0 kWh
- Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%)
- 18.00 min
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Overboost power with Launch Control up to
- 650 kW / 884 hp
Club leather interior Olea Basalt Black
Olea Club leather is a special kind of leather, which is vegetable tanned using an olive leaf extract. Through a particular surface finish, the leather also achieves its unique club leather appearance.
With Olea club leather in equipment colour Basalt Black:
- seat centres front and rear
- seat bolsters front and rear
- back of the front seats
- headrests front and rear
- dashboard upper, front and lower sections
- centre console main storage compartment lid
- centre console side panel
- door waist rails front and rear
- door panels front and rear
- decorative areas in the doors front and rear (not applicable in connection with interior packages)
The equipment also includes the following items:
- steering wheel rim in smooth-finish leather
- steering wheel airbag module in smooth-finish leather
- neodyme accent package (not applicable if different accent package is chosen)
E-Performance
Range
364miCharging time
18.00minat the charging stationCharging time
11.0hat HomePerformance Battery Plus with an 8-year warranty
Higher ranges and greater performance potential through additional cell modules.

Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Colour choice for leather/decorative stitchings
Stitching colour selection - White
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Standard version
Exterior
Aluminium roof
Without roof rails
Transmission / Chassis
Single-speed transmission on the front axle and 2-speed transmission on the rear axle
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Seat belts Turbonite
Electric steering column adjustment
ISOFIX/I-Size mounting points on outer rear seats
Three-point automatic seat belts with reversible seat belt pretensioner
Audio / Comm.
Navigation High
E-Mobility
Porsche Intelligent Range Manager
On-Board AC Charger with up to 11 kW charging power
Without PHEV charging cable
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Memory Package for driver and front passenger
Keyless Drive
Doors without soft-close
Warning Triangle
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
36 months
Technical Data
Engine
| Maximum power | 520 kW / 707 hp |
| Overboost power with Launch Control up to | 650 kW / 884 hp |
| 30-Minutes-Power | 163 kW / 222 hp |
| Max. torque with Launch Control up to | 890 Nm |
Performance
| Top speed | 162 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Launch Control | 2.5 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Launch Control | 10.3 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,962 mm |
| Overall Width | 1,966 mm |
| Width (with mirrors folded) | 1,950 mm |
| Width (with mirrors) | 2,144 mm |
| Height | 1,392 mm |
| Height with air suspension (standard level) | 1,392 mm |
| Height with air suspension (extra-low level) | 1,370 mm |
| Height with air suspension (low level) | 1,382 mm |
| Height with air suspension (off-road level) | 1,412 mm |
| Wheelbase | 2,900 mm |
| Turning circle diameter | 11.1 m |
| Tire track turning circle | 10.4 m |
| Unladen weight (DIN) | 2,315 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,390 kg |
| Permissible gross weight | 2,880 kg |
| Maximum load | 565 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 81 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,171 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 405 l |
| Overhang front | 996 mm |
| Overhang rear | 1,066 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 128 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (low level) | 118 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (off-road level) | 148 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 11.2 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 14.4 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 10.7 ° |
| Breakover angle with air suspension (low level) | 9.9 ° |
| Breakover angle with air suspension (off-road level) | 12.3 ° |
Range
| Range combined (WLTP) | 364 mi |
| Range city (WLTP) | 409 mi |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 105.0 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 97.0 kWh |
| Max. charging power (DC) | 320.0 kW |
| Charging time alternating current (AC) at 11kW (0 to up to 100%) | 11.0 h |
| Charging time for alternating current (AC) with 22 kW (0 to up to 100%) | 6.0 h |
| Charging time for direct current (DC) with 120 kW (500V, 250A, 10 to up to 80 %) | 46.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 150kW (10 to up to 80%) | 33.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%) | 18.00 min |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 0 g/km |
| Electrical consumption combined (WLTP) | 19.5 kWh/100 km |
| Electrical consumption city (WLTP) | 17.2 kWh/100 km |
| Electrical consumption urban (WLTP) | 17.4 kWh/100 km |
| Electrical consumption suburban (WLTP) | 17.0 kWh/100 km |
| Electrical consumption extra urban (WLTP) | 17.9 kWh/100 km |
| Electrical consumption highway (WLTP) | 23.4 kWh/100 km |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 70 dB |

