Porsche Taycan Turbo S Cross Turismo
- Exterior colour
- Frozen Blue Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 9,940 mi
- First Registration
- 12/2025
- Previous Owners
- 1
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Porsche HV Battery Warranty
- 8 years or up to 100,000 mi
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Electric
- Range combined (WLTP)
- 361 mi
- Battery energy content (gross)
- 105.0 kWh
- Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%)
- 18.00 min
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Overboost power with Launch Control up to
- 700 kW / 952 hp
Two-tone leather interior, smooth-finish leather, Black/Bordeaux Red
Leather interior in the colour combination Black/Bordeaux Red
In smooth-finish leather:
- seat centres front and rear
- seat bolsters front and rear
- headrests front and rear
- dashboard upper, front and lower sections
- centre console main storage compartment lid
- centre console side panel
- steering wheel rim
- steering wheel airbag module
- Armrests in the front and rear doors
- door waist rails front and rear
- door panels front and rear
- decorative areas in the doors front and rear (not applicable in connection with interior packages)
Description
E-Performance
Range
361miCharging time
18.00minat the charging stationCharging time
11.0hat HomePerformance Battery Plus with an 8-year warranty
Higher ranges and greater performance potential through additional cell modules.

Battery capacity
You will receive the latest information on the remaining battery capacity directly from the dealer.
As the battery installed in the vehicle ages, its usable energy content decreases. This leads in particular to a reduced range and longer charging times. The technical data mentioned refers to the properties of the vehicle offered here when new and may no longer be achieved when used.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Foils
Full Body Paint Protection Film - PPF
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Porsche Dash Cam Front and Rear
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Turbo S - Version
Exterior
Aluminium roof
Without roof rails
Transmission / Chassis
Single-speed transmission on the front axle and 2-speed transmission on the rear axle
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
ISOFIX/I-Size mounting points on outer rear seats
Three-point automatic seat belts with reversible seat belt pretensioner
Seat belts Turbonite
Audio / Comm.
Navigation High
E-Mobility
Porsche Intelligent Range Manager
On-Board AC Charger with up to 11 kW charging power
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Memory Package for driver and front passenger
Warning Triangle
Emergency call systems eCall and bCall
Keyless Drive
Doors without soft-close
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 9,940 mi |
First Registration 12/2025 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Technical Data
Engine
| Maximum power | 570 kW / 775 hp |
| Overboost power with Launch Control up to | 700 kW / 952 hp |
| 30-Minutes-Power | 163 kW / 222 hp |
| Max. torque with Launch Control up to | 1,110 Nm |
Performance
| Top speed | 155 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Launch Control | 2.4 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Launch Control | 9.9 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,974 mm |
| Overall Width | 1,967 mm |
| Width (with mirrors folded) | 1,950 mm |
| Width (with mirrors) | 2,144 mm |
| Height | 1,407 mm |
| Height with air suspension (standard level) | 1,407 mm |
| Height with air suspension (extra-low level) | 1,385 mm |
| Height with air suspension (low level) | 1,397 mm |
| Height with air suspension (off-road level) | 1,417 mm |
| Height with air suspension (extra off-road level) | 1,437 mm |
| Wheelbase | 2,904 mm |
| Turning circle diameter | 11.3 m |
| Tire track turning circle | 10.6 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,355 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,325 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,400 kg |
| Permissible gross weight | 2,880 kg |
| Maximum load | 555 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 81 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,171 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 405 l |
| Overhang front | 1,007 mm |
| Overhang rear | 1,063 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 143 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (low level) | 133 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (off-road level) | 153 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 173 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 12.0 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 16.1 ° |
| Approach angle with air suspension (extra off-road level) | 13.8 ° |
| Departure angle with air suspension (extra off-road level) | 18.3 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 11.9 ° |
| Breakover angle with air suspension (low level) | 11.1 ° |
| Breakover angle with air suspension (off-road level) | 12.7 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 14.3 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (DIN) | 300 mm |
| Max. wading depth with steel suspension (PASM DIN) | 300 mm |
| Max. wading depth with steel suspension (EC) | 300 mm |
| Max. wading depth (steel suspension) | 300 mm |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 300 mm |
| Max. wading depth with air suspension (off-road level) | 320 mm |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 340 mm |
Range
| Range combined (WLTP) | 361 mi |
| Range city (WLTP) | 411 mi |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 105.0 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 97.0 kWh |
| Max. charging power (DC) | 320.0 kW |
| Charging time alternating current (AC) at 11kW (0 to up to 100%) | 11.0 h |
| Charging time for alternating current (AC) with 22 kW (0 to up to 100%) | 6.0 h |
| Charging time for direct current (DC) with 400 A (0 to up to 100%) | 18.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 120 kW (500V, 250A, 10 to up to 80 %) | 46.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 150kW (10 to up to 80%) | 33.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%) | 18.00 min |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 0 g/km |
| Electrical consumption combined (WLTP) | 19.7 kWh/100 km |
| Electrical consumption city (WLTP) | 17.1 kWh/100 km |
| Electrical consumption urban (WLTP) | 17.4 kWh/100 km |
| Electrical consumption suburban (WLTP) | 16.9 kWh/100 km |
| Electrical consumption extra urban (WLTP) | 17.9 kWh/100 km |
| Electrical consumption highway (WLTP) | 23.7 kWh/100 km |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 70 dB |
