Porsche Taycan GTS
- Exterior colour
- Pale Blue Metallic
- Interior colour
- New Car Warranty
- 36 months
- Porsche HV Battery Warranty
- 8 years or up to 100,000 mi
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Electric
- Range combined (WLTP)
- 381 mi
- Battery energy content (gross)
- 105.0 kWh
- Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%)
- 18.00 min
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Overboost power with Launch Control up to
- 515 kW / 700 hp
GTS interior package in Slate Grey neo
In Slate Grey neo: decorative stitching on seats, steering wheel rim, dashboard and door waist rails, seat belts front and outer rear, stitching and ‘PORSCHE’ logo on floor mats, 'GTS’ logo on steering wheel badge, 'GTS’ logo embroidered on headrests front, Sport Chrono stopwatch instrument dial and decorative rings power meter.
In carbon matt: Steering wheel trim, decorative elements along side of centre console, trim surfaces in front and rear doors.
Note: only in conjunction with Race-Tex interior package with leather in Black (standard for Taycan GTS)
Description
E-Performance
Range
381miCharging time
18.00minat the charging stationCharging time
11.0hat HomePerformance Battery Plus with an 8-year warranty
Higher ranges and greater performance potential through additional cell modules.

Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
GTS - version
Exterior
Door handles painted in exterior colour
Deletion of carbon items in the exterior and finish in Black (high-gloss)
Decorative side logo
Aluminum roof
Transmission / Chassis
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Wheels in standard colour
Interior
Sport Chrono stopwatch instrument dial in Black
Electric steering column
ISOFIX/I-Size mounting points on outer rear seats
Audio / Comm.
Navigation High
E-Mobility
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Alarm system with interior surveillance
Non-smoking package
Alcohol Interlock preparation
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
36 months
Porsche HV Battery Warranty
8 years or up to 100,000 mi
Technical Data
Engine
| Maximum power | 445 kW / 605 hp |
| Overboost power with Launch Control up to | 515 kW / 700 hp |
| Max. torque with Launch Control up to | 790 Nm |
Performance
| Top speed | 155 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Launch Control | 3.1 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Launch Control | 11.1 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,963 mm |
| Overall Width | 1,966 mm |
| Width (with mirrors) | 2,144 mm |
| Height | 1,381 mm |
| Wheelbase | 2,900 mm |
| Turning circle diameter | 11.7 m |
| Tire track turning circle | 11.0 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,294 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,285 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,360 kg |
| Permissible gross weight | 2,850 kg |
| Maximum load | 565 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 366 l |
| Luggage compartment volume (front) | 84 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 128 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 11.2 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 14.8 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 10.7 ° |
Range
| Range combined (WLTP) | 381 mi |
| Range city (WLTP) | 419 mi |
| Recharged range in 10 min with 150 kW (WLTP) | 77 mi |
| Recharged range in 10 min with maximum charging power (WLTP) | 181 mi |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 105.0 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 97.0 kWh |
| Max. charging power (DC) | 320.0 kW |
| Charging time alternating current (AC) at 11kW (0 to up to 100%) | 11.0 h |
| Charging time for direct current (DC) with 400 A (0 to up to 100%) | 18.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 120 kW (500V, 250A, 10 to up to 80 %) | 46.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 150kW (10 to up to 80%) | 33.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%) | 18.00 min |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 0 g/km |
| Electrical consumption combined (WLTP) | 18.6 kWh/100 km |
| Electrical consumption city (WLTP) | 16.7 kWh/100 km |
| Electrical consumption urban (WLTP) | 17.0 kWh/100 km |
| Electrical consumption suburban (WLTP) | 16.5 kWh/100 km |
| Electrical consumption extra urban (WLTP) | 17.1 kWh/100 km |
| Electrical consumption highway (WLTP) | 21.9 kWh/100 km |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |

