Porsche Taycan Black Edition
- Exterior colour
- Jet Black Metallic
- Interior colour
- New Car Warranty
- 36 months
- Porsche HV Battery Warranty
- 8 years or up to 100,000 mi
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Electric
- Range combined (WLTP)
- 410 mi
- Battery energy content (gross)
- 105.0 kWh
- Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%)
- 18.00 min
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Overboost power with Launch Control up to
- 320 kW / 435 hp
Leather interior Black, smooth-finish leather
With smooth-finish leather in equipment colour Black:
- seat centres front and rear
- seat bolsters front and rear
- headrests front and rear
- dashboard upper, front and lower sections
- centre console main storage compartment lid
- centre console side panel
- steering wheel rim
- steering wheel airbag module
- armrests in the front and rear doors
- door waist rails front and rear
- door panels front and rear
- decorative areas in the doors front and rear (not applicable in connection with interior packages)
E-Performance
Range
410miCharging time
18.00minat the charging stationCharging time
11.0hat HomePerformance Battery Plus with an 8-year warranty
Higher ranges and greater performance potential through additional cell modules.

Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Standard version
Exterior
Deletion of carbon items in the exterior and finish in Black (high-gloss)
Saloon
Aluminium roof
Transmission / Chassis
2-speed transmission on the rear axle
Rear-engine drive
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Wheels in standard colour
Interior
Electric steering column adjustment
ISOFIX/I-Size mounting points on outer rear seats
Three-point automatic seat belts with reversible seat belt pretensioner
Without compass instrument dial/Sport Chrono stopwatch instrument dial
Audio / Comm.
Navigation High
E-Mobility
Porsche Intelligent Range Manager
On-Board AC Charger with up to 11 kW charging power
Without PHEV charging cable
Lighting and vision
Windscreen with thermally insulated glass
Comfort and assistance systems
Lane Keeping Assist including emergency stop function
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Memory Package for driver and front passenger
Keyless Drive
Warning Triangle
Emergency call systems eCall and bCall
Doors without soft-close
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
36 months
Porsche HV Battery Warranty
8 years or up to 100,000 mi
Technical Data
Engine
| Maximum power | 320 kW / 435 hp |
| Overboost power with Launch Control up to | 320 kW / 435 hp |
| 30-Minutes-Power | 150 kW / 204 hp |
| Max. torque with Launch Control up to | 420 Nm |
Performance
| Top speed | 143 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Launch Control | 4.5 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Launch Control | 12.9 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,963 mm |
| Overall Width | 1,966 mm |
| Width (with mirrors folded) | 1,950 mm |
| Width (with mirrors) | 2,144 mm |
| Height | 1,379 mm |
| Height with air suspension (standard level) | 1,379 mm |
| Height with air suspension (extra-low level) | 1,357 mm |
| Height with air suspension (low level) | 1,369 mm |
| Height with air suspension (off-road level) | 1,399 mm |
| Wheelbase | 2,900 mm |
| Turning circle diameter | 11.7 m |
| Tire track turning circle | 11.0 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,178 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,170 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,245 kg |
| Maximum load | 625 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 407 l |
| Luggage compartment volume (front) | 81 l |
| Overhang front | 997 mm |
| Overhang rear | 1,066 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 127 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (low level) | 117 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (off-road level) | 147 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 11.1 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 14.2 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 10.6 ° |
| Breakover angle with air suspension (low level) | 9.8 ° |
| Breakover angle with air suspension (off-road level) | 12.2 ° |
Range
| Range combined (WLTP) | 410 mi |
| Range city (WLTP) | 496 mi |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 105.0 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 97.0 kWh |
| Max. charging power (DC) | 320.0 kW |
| Charging time alternating current (AC) at 11kW (0 to up to 100%) | 11.0 h |
| Charging time for alternating current (AC) with 22 kW (0 to up to 100%) | 6.0 h |
| Charging time for direct current (DC) with 400 A (0 to up to 100%) | 18.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 120 kW (500V, 250A, 10 to up to 80 %) | 46.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 150kW (10 to up to 80%) | 33.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%) | 18.00 min |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 0 g/km |
| Electrical consumption combined (WLTP) | 17.6 kWh/100 km |
| Electrical consumption city (WLTP) | 14.6 kWh/100 km |
| Electrical consumption urban (WLTP) | 14.9 kWh/100 km |
| Electrical consumption suburban (WLTP) | 14.3 kWh/100 km |
| Electrical consumption extra urban (WLTP) | 14.6 kWh/100 km |
| Electrical consumption highway (WLTP) | 18.7 kWh/100 km |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 68 dB |

