Porsche Taycan 4S Cross Turismo
- Exterior colour
- Shade Green Metallic
- Interior colour
- New Car Warranty
- 36 months
- Porsche HV Battery Warranty
- 8 years or up to 100,000 mi
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Electric
- Range combined (WLTP)
- 370 mi
- Battery energy content (gross)
- 105.0 kWh
- Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%)
- 18.00 min
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Overboost power with Launch Control up to
- 440 kW / 598 hp
Partial leather interior Black
With embossed leather in equipment colour Black:
- Seat centres front and rear
- Front and rear inner seat bolsters
- Front side of front head rests
In smooth-finish leather in equipment colour Black:
- Steering wheel rim
- Armrests in the front and rear doors
Description
E-Performance
Range
370miCharging time
18.00minat the charging stationCharging time
11.0hat HomePerformance Battery Plus with an 8-year warranty
Higher ranges and greater performance potential through additional cell modules.

Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Wheels
Interior
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Standard version
Exterior
Aluminium roof
Without roof rails
Transmission / Chassis
Single-speed transmission on the front axle and 2-speed transmission on the rear axle
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Wheels in standard colour
Interior
Seat belts Black
Deletion of model logo embossed on headrests
Without compass instrument dial/Sport Chrono stopwatch instrument dial
ISOFIX/I-Size mounting points on outer rear seats
Three-point automatic seat belts with reversible seat belt pretensioner
Audio / Comm.
Navigation High
E-Mobility
Electric Sound
Porsche Intelligent Range Manager
On-Board AC Charger with up to 11 kW charging power
Without PHEV charging cable
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Lane Keeping Assist including emergency stop function
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Doors without soft-close
Warning Triangle
Emergency call systems eCall and bCall
Keyless Drive
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
36 months
Porsche HV Battery Warranty
8 years or up to 100,000 mi
Technical Data
Engine
| Maximum power | 380 kW / 517 hp |
| Overboost power with Launch Control up to | 440 kW / 598 hp |
| 30-Minutes-Power | 163 kW / 222 hp |
| Max. torque with Launch Control up to | 710 Nm |
Performance
| Top speed | 149 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Launch Control | 3.6 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Launch Control | 11.8 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,974 mm |
| Overall Width | 1,967 mm |
| Width (with mirrors folded) | 1,950 mm |
| Width (with mirrors) | 2,144 mm |
| Height | 1,409 mm |
| Height with air suspension (standard level) | 1,409 mm |
| Height with air suspension (extra-low level) | 1,387 mm |
| Height with air suspension (low level) | 1,399 mm |
| Height with air suspension (off-road level) | 1,419 mm |
| Height with air suspension (extra off-road level) | 1,439 mm |
| Wheelbase | 2,904 mm |
| Turning circle diameter | 12.0 m |
| Tire track turning circle | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,310 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,280 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,355 kg |
| Permissible gross weight | 2,885 kg |
| Maximum load | 605 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 81 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,212 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 446 l |
| Overhang front | 1,007 mm |
| Overhang rear | 1,063 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 146 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (low level) | 136 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (off-road level) | 156 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 176 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 12.2 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 16.2 ° |
| Approach angle with air suspension (extra off-road level) | 14.0 ° |
| Departure angle with air suspension (extra off-road level) | 18.5 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 12.1 ° |
| Breakover angle with air suspension (low level) | 11.3 ° |
| Breakover angle with air suspension (off-road level) | 12.9 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 14.5 ° |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 300 mm |
| Max. wading depth with air suspension (off-road level) | 320 mm |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 340 mm |
Range
| Range combined (WLTP) | 370 mi |
| Range city (WLTP) | 422 mi |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 105.0 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 97.0 kWh |
| Max. charging power (DC) | 320.0 kW |
| Charging time alternating current (AC) at 11kW (0 to up to 100%) | 11.0 h |
| Charging time for alternating current (AC) with 22 kW (0 to up to 100%) | 6.0 h |
| Charging time for direct current (DC) with 400 A (0 to up to 100%) | 18.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 120 kW (500V, 250A, 10 to up to 80 %) | 46.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 150kW (10 to up to 80%) | 33.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%) | 18.00 min |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 0 g/km |
| Electrical consumption combined (WLTP) | 19.3 kWh/100 km |
| Electrical consumption city (WLTP) | 16.8 kWh/100 km |
| Electrical consumption urban (WLTP) | 17.1 kWh/100 km |
| Electrical consumption suburban (WLTP) | 16.6 kWh/100 km |
| Electrical consumption extra urban (WLTP) | 17.6 kWh/100 km |
| Electrical consumption highway (WLTP) | 23.4 kWh/100 km |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 68 dB |

