Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid
- Exterior colour
- Madeira Gold Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 12,794 mi
- First Registration
- 03/2025
- Previous Owners
- 1
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Plug-in hybrid
- Electrical range combined (EAER, WLTP)
- 51 mi
- Battery energy content (gross)
- 25.9 kWh
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combined
- 575 kW / 782 hp
- Fuel consumption weighted combined (WLTP)
- 201.8 mpg
Leather interior in Black with interior package Turbonite
All items of the partial leather interior in smooth-finish leather. Seat belts front and rear in Turbonite.
With decorative stitching in contrasting colour Turbonite:
- dashboard Upper and lower section
- door waist rails
- centre console
- armrests
- Seat outlines
- multifunction sports steering wheel with rim in smooth finish leather
- floor mats
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Exterior
Door handles painted in exterior colour
Active bonnet
Aluminum roof
Transmission / Chassis
80 litre fuel tank
Starter battery
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
PDK gear changer lever
Sun visors
Pedals and footrest in Black
Deletion of model logo embossed on headrests
Audio / Comm.
E-Mobility
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Emergency call systems eCall and bCall
Driver Awareness Detection
Warranty
Your warranty cover includes:
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 12,794 mi |
First Registration 03/2025 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 8 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 86.0 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combined | 575 kW / 782 hp |
| Maximum power combustion engine | 441 kW / 599 hp |
| Maximum power electric motor | 140 kW / 190 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,000 r/min |
| Maximum torque power combined | 1,000 Nm |
| Maximum torque combustion engine | 800 Nm |
| Maximum torque electric motor | 450 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,400 - 4,500 r/min |
| Maximum engine speed | 6,800 r/min |
| Maximum power per litre | 110.0 kW/l / 149.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 202 mph |
| All-electric top speed | 87 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 2.8 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 10.8 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 5,054 mm |
| Overall Width | 1,937 mm |
| Width (with mirrors) | 2,165 mm |
| Height | 1,423 mm |
| Wheelbase | 2,950 mm |
| Turning circle diameter | 11.4 m |
| Tire track turning circle | 10.7 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,409 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,365 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,440 kg |
| Permissible gross weight | 2,795 kg |
| Maximum load | 430 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,255 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 421 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 126 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 12.7 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 16.6 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 11.0 ° |
Range
| Electrical range city (WLTP) | 50 mi |
| Electrical range combined (EAER, WLTP) | 51 mi |
| Electrical range city (EAER, WLTP) | 52 mi |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 25.9 kWh |
| Charging time for alternating current (AC) with 11 kW (0 to up to 100%) | 2.7 h |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions weighted combined (WLTP) | 33 g/km |
| CO₂ emissions with discharged battery combined (WLTP) | 250 g/km |
| Electrical consumption weighted combined (WLTP) | 28.0 kWh/100 km |
| Electrical consumption charge-depleting combined (WLTP) | 31.4 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric combined (WLTP) | 29.4 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric city (WLTP) | 28.6 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric urban (WLTP) | 30.4 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric suburban (WLTP) | 27.5 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric extra urban (WLTP) | 26.4 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric highway (WLTP) | 36.4 kWh/100 km |
| Fuel consumption weighted combined (WLTP) | 201.8 mpg |
| Fuel consumption charge-depleting combined (WLTP) | 1,412.4 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery combined (WLTP) | 25.7 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery urban (WLTP) | 14.6 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery suburban (WLTP) | 28.0 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery extra urban (WLTP) | 31.0 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery highway (WLTP) | 28.0 mpg |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 67 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 88 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 r/min |
