Porsche Panamera Turbo E-Hybrid
- Exterior colour
- Jet Black Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 631 mi
- First Registration
- 06/2025
- Previous Owners
- 1
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Plug-in hybrid
- Electrical range combined (EAER, WLTP)
- 56 mi
- Battery energy content (gross)
- 25.9 kWh
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combined
- 500 kW / 680 hp
- Fuel consumption weighted combined (WLTP)
- 235.4 mpg
Two-tone leather interior in Black and Kalahari Grey, smooth-finish leather
Leather interior in the colour combination Black and Kalahari Grey
In smooth-finish leather:
- Front and rear seat centres
- Front and rear seat bolsters
- Front of the headrests in the front and rear
- Top and bottom part of the dashboard including the glove compartment lid
- Front and rear door trims including door panels and armrests
- Centre console including armrests at front and rear
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
Finished in contrast colour:
- Dashboard lower section including glove compartment lid
- Front centre console side panel
- Upper part of the front and rear door trims
- Outer front and rear seat centres
- Outer front and rear seat bolsters
- Outer front and rear headrests
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Exterior
Door handles painted in exterior colour
Active bonnet
Aluminum roof
Transmission / Chassis
80 litre fuel tank
Starter battery
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
PDK gear changer lever
Sun visors
Pedals and footrest in Black
Deletion of model logo embossed on headrests
Audio / Comm.
E-Mobility
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Emergency call systems eCall and bCall
Driver Awareness Detection
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 631 mi |
First Registration 06/2025 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 8 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 86.0 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combined | 500 kW / 680 hp |
| Maximum power combustion engine | 382 kW / 519 hp |
| Maximum power electric motor | 140 kW / 190 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,000 r/min |
| Maximum torque power combined | 930 Nm |
| Maximum torque combustion engine | 770 Nm |
| Maximum torque electric motor | 450 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,330 - 4,000 r/min |
| Maximum engine speed | 6,800 r/min |
| Maximum power per litre | 95.0 kW/l / 129.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 196 mph |
| All-electric top speed | 87 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.0 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 11.3 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 5,054 mm |
| Overall Width | 1,937 mm |
| Width (with mirrors) | 2,165 mm |
| Height | 1,421 mm |
| Wheelbase | 2,950 mm |
| Turning circle diameter | 11.9 m |
| Tire track turning circle | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,405 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,360 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,435 kg |
| Permissible gross weight | 2,830 kg |
| Maximum load | 470 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,255 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 421 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 132 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 12.7 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 16.4 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 10.9 ° |
Range
| Electrical range city (WLTP) | 53 mi |
| Electrical range combined (EAER, WLTP) | 56 mi |
| Electrical range city (EAER, WLTP) | 57 mi |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 25.9 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 21.8 kWh |
| Charging time for alternating current (AC) with 11 kW (0 to up to 100%) | 2.7 h |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions weighted combined (WLTP) | 28 g/km |
| CO₂ emissions with discharged battery combined (WLTP) | 244 g/km |
| Electrical consumption weighted combined (WLTP) | 28.4 kWh/100 km |
| Electrical consumption charge-depleting combined (WLTP) | 30.8 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric combined (WLTP) | 27.8 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric city (WLTP) | 27.0 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric urban (WLTP) | 28.7 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric suburban (WLTP) | 26.1 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric extra urban (WLTP) | 25.0 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric highway (WLTP) | 32.4 kWh/100 km |
| Fuel consumption weighted combined (WLTP) | 235.4 mpg |
| Fuel consumption charge-depleting combined (WLTP) | 941.6 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery combined (WLTP) | 26.2 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery urban (WLTP) | 14.6 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery suburban (WLTP) | 27.7 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery extra urban (WLTP) | 32.5 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery highway (WLTP) | 29.4 mpg |