Porsche Panamera Turbo E-Hybrid
- Exterior colour
- Jet Black Metallic
- Interior colour
- New Car Warranty
- 36 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Plug-in hybrid
- Electrical range combined (EAER, WLTP)
- 54 mi
- Battery energy content (gross)
- 25.9 kWh
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combined
- 500 kW / 680 hp
- Fuel consumption weighted combined (WLTP)
- 68.9 mpg
Two-tone leather interior Black/Kalahari, smooth-finish leather
Leather interior in the colour combination Black/Kalahari
In smooth-finish leather:
- Front and rear seat centres
- Front and rear seat bolsters
- Front of the headrests in the front and rear
- Top and bottom part of the dashboard including the glove compartment lid
- Front and rear door trims including door panels and armrests
- Centre console including armrests at front and rear
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
Finished in contrast colour:
- Dashboard lower section including glove compartment lid
- Front centre console side panel
- Upper part of the front and rear door trims
- Outer front and rear seat centres
- Outer front and rear seat bolsters
- Outer front and rear headrests
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Exterior
Sideskirts
Without roof rails
Door handles painted in exterior colour
Aluminium roof
Transmission / Chassis
80 litre fuel tank
Starter battery
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Tyre sealing compound and electric air compressor
Interior
PDK gear changer lever
Seat belt warning system for driver and front passenger and rear seat system
Sun visors
Pedals and footrest in Black
Deletion of model logo embossed on headrests
Audio / Comm.
E-Mobility
On-Board AC Charger with up to 11 kW charging power
Without PHEV charging cable
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Memory Package for driver and front passenger
Warning Triangle
Emergency call systems eCall and bCall
Adaptive cruise control
- Radar-based technology that automatically maintains a specified distance from the vehicle in front by gently braking the vehicle as required, even down to a halt. Selectable cruising speed range: 18 – 130 mph and speed limiter.
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
36 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 8 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 86.0 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combined | 500 kW / 680 hp |
| Maximum power combustion engine | 382 kW / 519 hp |
| Maximum power electric motor | 140 kW / 190 hp |
| Maximum torque power combined | 930 Nm |
| Maximum torque combustion engine | 770 Nm |
| Maximum torque electric motor | 450 Nm |
| Maximum engine speed | 6,800 r/min |
| Maximum power per litre | 95.0 kW/l / 129.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 196 mph |
| All-electric top speed | 87 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.0 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 11.3 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 5,054 mm |
| Overall Width | 1,937 mm |
| Width (with mirrors folded) | 1,983 mm |
| Width (with mirrors) | 2,165 mm |
| Height | 1,421 mm |
| Height with air suspension (standard level) | 1,421 mm |
| Height with air suspension (extra-low level) | 1,399 mm |
| Height with air suspension (low level) | 1,411 mm |
| Wheelbase | 2,950 mm |
| Turning circle diameter | 11.4 m |
| Tire track turning circle | 10.7 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,405 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,360 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,435 kg |
| Permissible gross weight | 2,900 kg |
| Maximum load | 540 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,255 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 421 l |
| Overhang front | 972 mm |
| Overhang rear | 1,132 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 132 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (low level) | 122 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 12.7 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 16.4 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 10.9 ° |
| Breakover angle with air suspension (low level) | 10.1 ° |
Range
| Electrical range city (WLTP) | 52 mi |
| Electrical range combined (EAER, WLTP) | 54 mi |
| Electrical range city (EAER, WLTP) | 56 mi |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 25.9 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 21.8 kWh |
| Charging time for alternating current (AC) with 11 kW (0 to up to 100%) | 2.7 h |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions weighted combined (WLTP) | 93 g/km |
| CO₂ emissions with discharged battery combined (WLTP) | 242 g/km |
| Electrical consumption weighted combined (WLTP) | 19.5 kWh/100 km |
| Electrical consumption charge-depleting combined (WLTP) | 30.7 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric combined (WLTP) | 28.4 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric city (WLTP) | 27.7 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric urban (WLTP) | 29.6 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric suburban (WLTP) | 26.6 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric extra urban (WLTP) | 25.7 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric highway (WLTP) | 32.6 kWh/100 km |
| Fuel consumption weighted combined (WLTP) | 68.9 mpg |
| Fuel consumption charge-depleting combined (WLTP) | 941.6 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery combined (WLTP) | 26.4 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery urban (WLTP) | 14.9 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery suburban (WLTP) | 28.2 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery extra urban (WLTP) | 32.1 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery highway (WLTP) | 29.4 mpg |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 68 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 88 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 r/min |