Porsche Panamera Turbo E-Hybrid (MY24)
- Exterior colour
- Jet Black Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 13,278 mi
- First Registration
- 03/2025
- Previous Owners
- 1
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Plug-in hybrid
- Electrical range combined (EAER, WLTP)
- 55 mi
- Battery energy content (gross)
- 25.9 kWh
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combined
- 500 kW / 680 hp
- Fuel consumption weighted combined (WLTP)
- 235.4 mpg
Leather interior in Black with interior package Turbonite
All items of the partial leather interior in smooth-finish leather. Seat belts front and rear in Turbnoite.
With decorative stitching in contrasting colour Turbonite:
- dashboard Upper and lower section
- door waist rails
- centre console
- armrests
- Seat outlines
- multifunction sports steering wheel with rim in smooth finish leather
- floor mats
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Exterior
Sideskirts
Exclusive Design fuel filler cap in Turbonite
Deletion of ‘GTS’ logo on sideskirt inlays
Door handles painted in exterior colour
Rear Diffusor in Louvered Design
Aluminum roof
Transmission / Chassis
80 litre fuel tank
Starter battery
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
PDK gear lever
Sport Chrono stopwatch instrument dial in Turbonite
Leather Interior
Pedals and footrest in Black
Sun visors
Audio / Comm.
E-Mobility
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Automatic tailgate
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Alarm system with interior surveillance
Lane Keep Assist
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 13,278 mi |
First Registration 03/2025 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 8 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 86.0 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combined | 500 kW / 680 hp |
| Maximum power combustion engine | 382 kW / 519 hp |
| Maximum power electric motor | 140 kW / 190 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,000 r/min |
| Maximum torque power combined | 930 Nm |
| Maximum torque combustion engine | 770 Nm |
| Maximum torque electric motor | 450 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,330 - 4,000 r/min |
| Maximum engine speed | 6,800 r/min |
| Maximum power per litre | 94.9 kW/l / 129.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 196 mph |
| All-electric top speed | 87 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.0 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 11.3 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 5,054 mm |
| Overall Width | 1,937 mm |
| Width (with mirrors) | 2,165 mm |
| Height | 1,421 mm |
| Wheelbase | 2,950 mm |
| Turning circle diameter | 11.9 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,405 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,360 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,435 kg |
| Permissible gross weight | 2,830 kg |
| Maximum load | 425 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Fuel tank capacity | 80 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,255 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 421 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 132 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 12.7 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 16.4 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 10.9 ° |
Range
| Electrical range city (WLTP) | 53 mi |
| Electrical range combined (EAER, WLTP) | 55 mi |
| Electrical range city (EAER, WLTP) | 57 mi |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 25.9 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 21.8 kWh |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions weighted combined (WLTP) | 28 g/km |
| CO₂ emissions with discharged battery combined (WLTP) | 245 g/km |
| Electrical consumption weighted combined (WLTP) | 28.5 kWh/100 km |
| Electrical consumption charge-depleting combined (WLTP) | 30.9 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric combined (WLTP) | 27.9 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric city (WLTP) | 27.0 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric urban (WLTP) | 28.8 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric suburban (WLTP) | 26.0 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric extra urban (WLTP) | 25.0 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric highway (WLTP) | 32.5 kWh/100 km |
| Fuel consumption weighted combined (WLTP) | 235.4 mpg |
| Fuel consumption charge-depleting combined (WLTP) | 941.6 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery combined (WLTP) | 26.2 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery urban (WLTP) | 14.5 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery suburban (WLTP) | 27.7 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery extra urban (WLTP) | 32.1 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery highway (WLTP) | 29.1 mpg |