Porsche Panamera
- Exterior colour
- Volcano Grey Metallic
- Interior colour
- New Car Warranty
- 36 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 260 kW / 353 hp
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 4.8 sec
- Fuel consumption combined (WLTP)
- 29.1 mpg
Two-tone partial leather interior Black/Chalk Beige
Partial leather interior in the colour combination Black/Chalk Beige, seats in smooth-finish leather
Front and rear finished with smooth-finish leather:
- Front and rear seat centres
- Front and rear seat bolsters
- Front of the headrests in the front and rear
- Steering wheel rim
Front and rear finished with embossed leather:
- Centre console armrest
- Armrest and handle in door panel
Finished in contrast colour:
- seats front and rear
- Dashboard lower section including glove compartment lid
- Front centre console side panel
- Upper part of the front and rear door trims
- Roof lining
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Interior
Lighting and vision
Packages
Equipment 'base'
Exterior
Sideskirts
Without roof rails
Door handles painted in exterior colour
Aluminium roof
Transmission / Chassis
90 litre fuel tank
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Tyre sealing compound and electric air compressor
Interior
PDK gear changer lever
Seat belt warning system for driver and front passenger and rear seat system
Sun visors
Pedals and footrest in Black
Deletion of model logo embossed on headrests
Audio / Comm.
E-Mobility
Ohne Mode3 Ladekabel
Without PHEV charging cable
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Warning Triangle
Emergency call systems eCall and bCall
Adaptive cruise control
- Radar-based technology that automatically maintains a specified distance from the vehicle in front by gently braking the vehicle as required, even down to a halt. Selectable cruising speed range: 18 – 130 mph and speed limiter.
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
36 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,894 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 84.5 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combustion engine | 260 kW / 353 hp |
| Maximum torque combustion engine | 500 Nm |
| Maximum engine speed | 6,800 r/min |
| Maximum power per litre | 89.0 kW/l / 121.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 169 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 5.0 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 4.8 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 13.7 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 13.5 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 5,052 mm |
| Overall Width | 1,937 mm |
| Width (with mirrors folded) | 1,983 mm |
| Width (with mirrors) | 2,165 mm |
| Height | 1,423 mm |
| Height with air suspension (standard level) | 1,423 mm |
| Height with air suspension (extra-low level) | 1,400 mm |
| Height with air suspension (low level) | 1,413 mm |
| Wheelbase | 2,950 mm |
| Turning circle diameter | 11.9 m |
| Tire track turning circle | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,948 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,885 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,960 kg |
| Permissible gross weight | 2,505 kg |
| Maximum load | 620 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2,200 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 100 kg |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,328 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 494 l |
| Overhang front | 972 mm |
| Overhang rear | 1,130 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 132 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (low level) | 122 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 12.6 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 16.4 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 10.9 ° |
| Breakover angle with air suspension (low level) | 10.1 ° |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 221 g/km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 29.1 mpg |
| Fuel consumption urban (WLTP) | 18.3 mpg |
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 28.2 mpg |
| Fuel consumption extra urban (WLTP) | 34.0 mpg |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 32.5 mpg |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 76 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 2,850 r/min |