Porsche Panamera GTS
- Exterior colour
- Jet Black Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 9,689 mi
- First Registration
- 10/2025
- Previous Owners
- 1
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 368 kW / 500 hp
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 3.6 sec
- Fuel consumption combined (WLTP)
- 23.3 mpg
Leather interior Black, smooth-finish leather
In smooth-finish leather:
- Front and rear seat centres
- Front and rear seat bolsters
- Front of the headrests in the front and rear
- Top and bottom part of the dashboard including the glove compartment lid
- Front and rear door trims including door panels and armrests
- Centre console including armrests at front and rear
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Exterior
Without roof rails
Door handles painted in exterior colour
Decorative side logo
Aluminium roof
Transmission / Chassis
90 litre fuel tank
Wheels
Summer tyres 21-inch
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Tyre sealing compound and electric air compressor
Interior
PDK gear changer lever
Seat belt warning system for driver and front passenger and rear seat system
Sun visors
Pedals and footrest in Black
Compass instrument dial/Sport Chrono stopwatch instrument dial Black
Deletion of model logo embossed on headrests
Audio / Comm.
E-Mobility
Ohne Mode3 Ladekabel
Without PHEV charging cable
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Lane Keeping Assist including emergency stop function
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Memory Package for driver and front passenger
Warning Triangle
Emergency call systems eCall and bCall
Adaptive cruise control
- Radar-based technology that automatically maintains a specified distance from the vehicle in front by gently braking the vehicle as required, even down to a halt. Selectable cruising speed range: 18 – 130 mph and speed limiter.
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 9,689 mi |
First Registration 10/2025 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 8 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 86.0 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combustion engine | 368 kW / 500 hp |
| Maximum torque combustion engine | 660 Nm |
| Maximum engine speed | 6,800 r/min |
| Maximum power per litre | 92.0 kW/l / 125.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 188 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.6 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 12.1 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 5,052 mm |
| Overall Width | 1,937 mm |
| Width (with mirrors folded) | 1,983 mm |
| Width (with mirrors) | 2,165 mm |
| Height | 1,415 mm |
| Height with air suspension (standard level) | 1,415 mm |
| Height with air suspension (extra-low level) | 1,403 mm |
| Wheelbase | 2,950 mm |
| Turning circle diameter | 11.4 m |
| Tire track turning circle | 10.7 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,104 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,065 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,140 kg |
| Permissible gross weight | 2,685 kg |
| Maximum load | 620 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2,200 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 100 kg |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,312 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 478 l |
| Overhang front | 972 mm |
| Overhang rear | 1,130 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 124 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 12.0 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 15.9 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 10.4 ° |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 276 g/km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 23.3 mpg |
| Fuel consumption urban (WLTP) | 13.3 mpg |
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 23.0 mpg |
| Fuel consumption extra urban (WLTP) | 28.0 mpg |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 27.2 mpg |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 86 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 r/min |