Porsche Panamera GTS
- Exterior colour
- Slate Grey Neo
- Interior colour
- Mileage
- 3,995 mi
- First Registration
- 11/2024
- Previous Owners
- 1
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 368 kW / 500 hp
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 3.6 sec
- Fuel consumption combined (WLTP)
- 23.2 mpg
GTS interior package in Slate Grey Neo
Analogue Race-Tex interior with extensive leather items in Black, smooth-finish leather
Additional:
- Carbon matt interior package
- Door sill guards carbon matt, illuminated
In Slate Grey Neo:
- decorative stitching on seats contours, upper and lower dashboard, upper and lower door waist rails, arm rests , centre console and floor mats
- seat belts front and outer rear
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Exterior
Active bonnet
Decorative side logo
Aluminum roof
Door handles painted in exterior colour
Transmission / Chassis
90 litre fuel tank
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Summer tyres 21-inch
Interior
Deletion of model logo embossed on headrests
PDK gear changer lever
Sun visors
Pedals and footrest in Black
Sport Chrono stopwatch instrument dial in Black
Audio / Comm.
E-Mobility
Fuel/charging cover
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Side airbags in the front
Emergency call systems eCall and bCall
Driver Awareness Detection
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 3,995 mi |
First Registration 11/2024 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 8 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 86.0 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combustion engine | 368 kW / 500 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 r/min |
| Maximum torque combustion engine | 660 Nm |
| Maximum engine speed | 6,800 r/min |
| Maximum power per litre | 92.0 kW/l / 125.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 188 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.6 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 12.1 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 5,052 mm |
| Overall Width | 1,937 mm |
| Width (with mirrors) | 2,165 mm |
| Height | 1,415 mm |
| Wheelbase | 2,950 mm |
| Turning circle diameter | 11.9 m |
| Tire track turning circle | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,104 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,065 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,140 kg |
| Permissible gross weight | 2,685 kg |
| Maximum load | 620 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2,200 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 100 kg |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,312 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 478 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 124 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 12.0 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 15.9 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 10.4 ° |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 278 g/km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 23.2 mpg |
| Fuel consumption urban (WLTP) | 13.3 mpg |
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 22.8 mpg |
| Fuel consumption extra urban (WLTP) | 27.7 mpg |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 26.9 mpg |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 86 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 r/min |