Porsche Panamera 4
- Exterior colour
- Jet Black Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 9,240 mi
- First Registration
- 06/2025
- Previous Owners
- 1
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 260 kW / 353 hp
- Acceleration 0-60 mph
- 4.7 sec
- Fuel consumption combined (WLTP)
- 27.4 mpg
Partial leather interior in Black
Front and rear in embossed leather in interior colour:
- seat centres
- seat inner bolsters
- headrest centres
- inner headrest side bolsters
- centre console armrests
- door panel armrests and door handles
Steering wheel rim in smooth-finish leather.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Exterior
Sideskirts
Door handles painted in exterior colour
Active bonnet
Aluminum roof
Transmission / Chassis
90 litre fuel tank
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Deletion of model logo embossed on headrests
PDK gear changer lever
Sun visors
Pedals and footrest in Black
Audio / Comm.
E-Mobility
Fuel/charging cover
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Side airbags in the front
Emergency call systems eCall and bCall
Driver Awareness Detection
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned (Demonstrator) Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 9,240 mi Variable mileage – The vehicle is still in use |
First Registration 06/2025 |
Previous Owners 1 (Porsche Centre Wilmslow) |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,894 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 84.5 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combustion engine | 260 kW / 353 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm range | 5,400 - 6,700 r/min |
| Maximum torque combustion engine | 500 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 1,900 - 4,800 r/min |
| Maximum engine speed | 6,800 r/min |
| Maximum power per litre | 89.0 kW/l / 121.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 168 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.7 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 4.5 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 13.5 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 13.3 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 5,052 mm |
| Overall Width | 1,937 mm |
| Width (with mirrors) | 2,165 mm |
| Height | 1,423 mm |
| Wheelbase | 2,950 mm |
| Turning circle diameter | 11.9 m |
| Tire track turning circle | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,984 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,920 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,995 kg |
| Permissible gross weight | 2,540 kg |
| Maximum load | 620 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2,200 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 100 kg |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,328 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 494 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 132 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 12.6 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 16.4 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 10.9 ° |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 234 g/km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 27.4 mpg |
| Fuel consumption urban (WLTP) | 17.2 mpg |
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 26.6 mpg |
| Fuel consumption extra urban (WLTP) | 32.1 mpg |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 30.7 mpg |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 76 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 2,850 r/min |