Porsche Panamera 4 E-Hybrid
- Exterior colour
- Slate Grey Neo
- Interior colour
- Mileage
- 6,000 mi
- First Registration
- 12/2025
- Previous Owners
- 1
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Plug-in hybrid
- Electrical range combined (EAER, WLTP)
- 55 mi
- Battery energy content (gross)
- 25.9 kWh
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combined
- 346 kW / 470 hp
- Fuel consumption weighted combined (WLTP)
- 78.5 mpg
Partial leather interior Black
Front and rear in embossed leather in interior colour:
- seat centres
- seat inner bolsters
- headrest centres
- inner headrest side bolsters
- centre console armrests
- door panel armrests and door handles
Steering wheel rim in smooth-finish leather.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Audio / Comm.
Lighting and vision
Packages
Equipment 'base'
Exterior
Aluminium roof
Without roof rails
Door handles painted in exterior colour
Transmission / Chassis
80 litre fuel tank
Starter battery
Wheels
Tyre sealing compound and electric air compressor
Interior
Deletion of model logo embossed on headrests
PDK gear changer lever
Seat belt warning system for driver and front passenger and rear seat system
Sun visors
Pedals and footrest in Black
Audio / Comm.
E-Mobility
On-Board AC Charger with up to 11 kW charging power
Without PHEV charging cable
Lighting and vision
Automatically dimming interieur and exterior mirrors
Comfort and assistance systems
Lane Keeping Assist including emergency stop function
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Warning Triangle
Emergency call systems eCall and bCall
Adaptive cruise control
- Radar-based technology that automatically maintains a specified distance from the vehicle in front by gently braking the vehicle as required, even down to a halt. Selectable cruising speed range: 18 – 130 mph and speed limiter.
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned (Demonstrator) Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 6,000 mi Variable mileage – The vehicle is still in use |
First Registration 12/2025 |
Previous Owners 1 (Porsche Centre High Wycombe) |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,894 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 84.5 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combined | 346 kW / 470 hp |
| Maximum power combustion engine | 224 kW / 304 hp |
| Maximum power electric motor | 140 kW / 190 hp |
| Maximum torque power combined | 650 Nm |
| Maximum torque combustion engine | 420 Nm |
| Maximum torque electric motor | 450 Nm |
| Maximum engine speed | 6,800 r/min |
| Maximum power per litre | 77.0 kW/l / 104.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 174 mph |
| All-electric top speed | 87 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.9 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 12.6 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 5,052 mm |
| Overall Width | 1,937 mm |
| Width (with mirrors folded) | 1,983 mm |
| Width (with mirrors) | 2,165 mm |
| Height | 1,419 mm |
| Height with air suspension (standard level) | 1,419 mm |
| Height with air suspension (extra-low level) | 1,396 mm |
| Height with air suspension (low level) | 1,409 mm |
| Wheelbase | 2,950 mm |
| Turning circle diameter | 11.9 m |
| Tire track turning circle | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,275 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,230 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,305 kg |
| Permissible gross weight | 2,825 kg |
| Maximum load | 595 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,264 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 430 l |
| Overhang front | 972 mm |
| Overhang rear | 1,130 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 131 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (low level) | 121 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 12.6 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 16.0 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 10.8 ° |
| Breakover angle with air suspension (low level) | 10.0 ° |
Range
| Electrical range city (WLTP) | 56 mi |
| Electrical range combined (EAER, WLTP) | 55 mi |
| Electrical range city (EAER, WLTP) | 57 mi |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 25.9 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 21.8 kWh |
| Charging time for alternating current (AC) with 11 kW (0 to up to 100%) | 2.7 h |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions weighted combined (WLTP) | 82 g/km |
| CO₂ emissions with discharged battery combined (WLTP) | 214 g/km |
| Electrical consumption weighted combined (WLTP) | 18.3 kWh/100 km |
| Electrical consumption charge-depleting combined (WLTP) | 28.8 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric combined (WLTP) | 27.5 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric city (WLTP) | 26.3 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric urban (WLTP) | 28.2 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric suburban (WLTP) | 25.1 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric extra urban (WLTP) | 25.0 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric highway (WLTP) | 31.5 kWh/100 km |
| Fuel consumption weighted combined (WLTP) | 78.5 mpg |
| Fuel consumption charge-depleting combined (WLTP) | 1,412.4 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery combined (WLTP) | 30.1 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery urban (WLTP) | 19.2 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery suburban (WLTP) | 32.5 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery extra urban (WLTP) | 34.9 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery highway (WLTP) | 30.7 mpg |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 67 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 80 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 r/min |