Porsche Panamera 4 E-Hybrid Platinum Edition (MY24)
- Exterior colour
- Jet Black Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 12,225 mi
- First Registration
- 02/2024
- Previous Owners
- 2
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Plug-in hybrid
- Electrical range combined (EAER, WLTP)
- 32 mi
- Battery energy content (gross)
- 17.9 kWh
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combined
- 340 kW / 462 hp
- Fuel consumption weighted combined (WLTP)
- 122.8 mpg
Two-tone leather interior in Black and Crayon, smooth-finish leather
All items of the partial leather interior in smooth-finish leather. In addition: leather seats including leather seat outer bolsters front and rear, upper and front section of dashboard, dashboard lower section including glove compartment cover, centre console basic elements front and rear, door trims front and rear, and wheel arch trims.
Upper section of dashboard and door trims, seat belts, carpet and luggage compartment in black. Roof lining and decorative stitching in upper section of dashboard and door trims in Crayon.
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Exterior
Exterior Mirror Lower Trims painted in Exterior Colour including Mirror Base painted in Black (high-gloss)
Air outlet trims painted in satin Platinum
Deletion of ‘GTS’ logo on sideskirt inlays
Door handles painted in exterior colour
Rear Diffusor in Louvered Design
Transmission / Chassis
Electric Sound
80 litre fuel tank
Starter battery
Suspension standard
Fuel/charging cover
Integrated Porsche 4D Chassis Control - Aluminium double wishbone front axle and Aluminium Multi-Link Rear Axle
Porsche Stability Management (PSM) with anti-lock braking system (ABS) and extended brake functions
8 Speed PDK gearbox - 8-speed dual-clutch transmission with manual control via gearshift paddles on the steering wheel. Includes an automatic mode
Electric motor hybrid system in combination with petrol engine
Wheels
Wheel centre set with full-colour Porsche Crest
Standard tires for 21-inch alloy rims
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Seat Heating (front and rear)
Central analogue rev counter with black dial face, power meter and needles in Acid Green
Sport Chrono stopwatch instrument dial in Black
PDK gear lever
Side airbags in the front
Pedals and footrest in Black
Sun visors
Floor mats
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
E-Mobility
Supply cable for domestic electrical socket (10 A)
Wallmount Basic
Lighting and vision
‘PORSCHE’ logo in satin Platinum
Automatically dimming exterior and interior mirrors
Comfort and assistance systems
Traffic sign recognition
Non-smoking package
Automatic tailgate
Lane Keeping Assist
Alarm system with interior surveillance
Cruise control
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 12,225 mi |
First Registration 02/2024 |
Previous Owners 2 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,894 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 84.5 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combined | 340 kW / 462 hp |
| Maximum power combustion engine | 243 kW / 330 hp |
| Maximum power electric motor | 100 kW / 136 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm range | 5,400 - 6,400 r/min |
| Maximum torque power combined | 700 Nm |
| Maximum torque combustion engine | 450 Nm |
| Maximum torque electric motor | 400 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 1,800 - 5,000 r/min |
| Maximum engine speed | 6,800 r/min |
| Maximum power per litre | 83.9 kW/l / 114.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 174 mph |
| All-electric top speed | 87 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 4.2 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 12.7 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 5,049 mm |
| Overall Width | 1,937 mm |
| Width (with mirrors) | 2,165 mm |
| Height | 1,423 mm |
| Wheelbase | 2,950 mm |
| Turning circle diameter | 11.9 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,249 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,210 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,285 kg |
| Permissible gross weight | 2,710 kg |
| Maximum load | 500 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Fuel tank capacity | 80 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,242 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 403 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 133 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 12.1 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 16.5 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 11.0 ° |
Range
| Electrical range city (WLTP) | 29 mi |
| Electrical range combined (EAER, WLTP) | 32 mi |
| Electrical range city (EAER, WLTP) | 33 mi |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 17.9 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 14.3 kWh |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions weighted combined (WLTP) | 52 g/km |
| CO₂ emissions with discharged battery combined (WLTP) | 222 g/km |
| Electrical consumption weighted combined (WLTP) | 23.7 kWh/100 km |
| Electrical consumption charge-depleting combined (WLTP) | 33.3 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric combined (WLTP) | 31.1 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric city (WLTP) | 30.3 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric urban (WLTP) | 32.9 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric suburban (WLTP) | 29.1 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric extra urban (WLTP) | 28.0 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric highway (WLTP) | 35.5 kWh/100 km |
| Fuel consumption weighted combined (WLTP) | 122.8 mpg |
| Fuel consumption charge-depleting combined (WLTP) | 313.9 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery combined (WLTP) | 28.8 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery urban (WLTP) | 21.2 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery suburban (WLTP) | 29.1 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery extra urban (WLTP) | 32.5 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery highway (WLTP) | 29.7 mpg |