Porsche Panamera 4 E-Hybrid (MY24)
- Exterior colour
- Gentian Blue Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 7,810 mi
- First Registration
- 06/2024
- Previous Owners
- 1
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Plug-in hybrid
- Electrical range combined (EAER, WLTP)
- 57 mi
- Battery energy content (gross)
- 25.9 kWh
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combined
- 346 kW / 470 hp
- Fuel consumption weighted combined (WLTP)
- 256.8 mpg
Two-tone partial leather interior in Black and Chalk Beige
Partial leather interior in the colour combination Black and Chalk Beige
Front and rear finished with embossed leather:
- Seat centres
- Inner seat bolsters
- Headrest centre panels
- Inner headrest side bolsters
- Centre console armrest
- Armrest and handle in door panel
- Steering wheel rim in plain leather
Finished in contrast colour:
- Dashboard lower section including glove compartment lid
- Front centre console side panel
- Upper part of the front and rear door trims
- Roof lining
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Exterior
Deletion of ‘GTS’ logo on sideskirt inlays
Rear Diffusor in Louvered Design
Aluminum roof
Sideskirts
Door handles painted in exterior colour
Transmission / Chassis
Fuel/charging cover
80 litre fuel tank
Starter battery
Wheels
Interior
Sport Chrono stopwatch instrument dial in Black
PDK gear lever
Side airbags in the front
Pedals and footrest in Black
Sun visors
Flexible luggage compartment roller cover
Audio / Comm.
E-Mobility
Lighting and vision
Automatically dimming exterior and interior mirrors
Comfort and assistance systems
Lane Keep Assist
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Alarm system with interior surveillance
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 7,810 mi |
First Registration 06/2024 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Latest Maintenance Minor maintenance at 09/05/2025 with 16,372 mi Porsche Centre Cambridge |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,894 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 84.5 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combined | 346 kW / 470 hp |
| Maximum power combustion engine | 224 kW / 304 hp |
| Maximum power electric motor | 140 kW / 190 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm range | 5,400 - 6,700 r/min |
| Maximum torque power combined | 650 Nm |
| Maximum torque combustion engine | 420 Nm |
| Maximum torque electric motor | 450 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 1,900 - 4,800 r/min |
| Maximum engine speed | 6,800 r/min |
| Maximum power per litre | 74.3 kW/l / 101.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 174 mph |
| All-electric top speed | 87 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.9 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 12.6 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 5,052 mm |
| Overall Width | 1,937 mm |
| Width (with mirrors) | 2,165 mm |
| Height | 1,419 mm |
| Wheelbase | 2,950 mm |
| Turning circle diameter | 11.9 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,275 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,230 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,305 kg |
| Permissible gross weight | 2,825 kg |
| Maximum load | 595 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Fuel tank capacity | 80 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,264 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 430 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 131 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 12.6 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 16.0 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 10.8 ° |
Range
| Electrical range city (WLTP) | 57 mi |
| Electrical range combined (EAER, WLTP) | 57 mi |
| Electrical range city (EAER, WLTP) | 59 mi |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 25.9 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 21.8 kWh |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions weighted combined (WLTP) | 24 g/km |
| CO₂ emissions with discharged battery combined (WLTP) | 217 g/km |
| Electrical consumption weighted combined (WLTP) | 26.4 kWh/100 km |
| Electrical consumption charge-depleting combined (WLTP) | 28.6 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric combined (WLTP) | 26.8 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric city (WLTP) | 25.8 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric urban (WLTP) | 27.6 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric suburban (WLTP) | 24.7 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric extra urban (WLTP) | 24.2 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric highway (WLTP) | 30.8 kWh/100 km |
| Fuel consumption weighted combined (WLTP) | 256.8 mpg |
| Fuel consumption charge-depleting combined (WLTP) | 941.6 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery combined (WLTP) | 29.4 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery urban (WLTP) | 18.8 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery suburban (WLTP) | 32.1 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery extra urban (WLTP) | 34.4 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery highway (WLTP) | 31.0 mpg |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 67 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 80 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 r/min |