Porsche Macan S
- Exterior colour
- Dolomite Silver Metallic
- Interior colour
- New Car Warranty
- 36 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 280 kW / 380 hp
- Acceleration 0-60 mph
- 4.6 sec
- Fuel consumption combined (WLTP)
- 25.4 mpg
Interior Black
Smooth-finish leather in interior colour:
- steering wheel rim
- gear selector
Seats: Sport-Tex/Leatherette
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Equipment 'S'
Standard version
Exterior
Front apron panel painted in exterior colour
Sideskirts
Preparation for towbar system
Door handles painted in exterior colour
Wheel arch covers painted in Black (high-gloss)
Powered tailgate
Body shape SUV
Without roof rails
Transmission / Chassis
Analogue clock on dashboard
Exhaust system with two twin tailpipes outside left and right with matt silver-coloured finish
65-litre fuel tank
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Seat belts Black
Instrument dials Silver coloured
Steering wheel with manual fore/aft and height adjustment
Deletion of model logo embossed on headrests
Without compass instrument dial/Sport Chrono stopwatch instrument dial
ISOFIX fastening system, rear
Gear selector in leather
Sun visors
Sports steering wheel
Audio / Comm.
Porsche Communication Management (PCM) including mobile phone preparation and audio interfaces
Navigation High
Voice Control
Lighting and vision
Interior mirror dimmed manually
Comfort and assistance systems
ParkAssist (front and rear) with visual and audible warning
Lane Departure Warning
Alarm system with interior surveillance
Cruise control including speed limiter
Non-smoking package
Warning Triangle
Without Warn and Brake Assist
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
36 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,894 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 84.5 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combustion engine | 280 kW / 380 hp |
| Maximum torque combustion engine | 520 Nm |
| Maximum engine speed | 6,800 r/min |
| Maximum power per litre | 96.0 kW/l / 131.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 161 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.6 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 4.4 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 13.2 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 13.0 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,726 mm |
| Overall Width | 1,927 mm |
| Width (with mirrors) | 2,097 mm |
| Height | 1,621 mm |
| Height with steel suspension (PASM DIN) | 1,621 mm |
| Height with air suspension (standard level) | 1,606 mm |
| Height with air suspension (extra-low level) | 1,586 mm |
| Height with air suspension (low level) | 1,596 mm |
| Height with air suspension (off-road level) | 1,646 mm |
| Wheelbase | 2,807 mm |
| Turning circle diameter | 12.0 m |
| Tire track turning circle | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,973 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,930 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,005 kg |
| Permissible gross weight | 2,580 kg |
| Maximum load | 650 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2,400 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 96 kg |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 458 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,503 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 954 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 488 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 187 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 15.7 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 21.9 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 15.4 ° |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 285 mm |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 251 g/km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 25.4 mpg |
| Fuel consumption urban (WLTP) | 18.5 mpg |
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 26.2 mpg |
| Fuel consumption extra urban (WLTP) | 29.7 mpg |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 25.7 mpg |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 70 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 92 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 r/min |