Porsche Macan S Diesel
- Exterior colour
- Night Blue Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 46,692 mi
- First Registration
- 02/2018
- Previous Owners
- 3
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Diesel
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 190 kW / 258 hp
Black-Luxor Beige two-tone leather interior package with partial leather seats
Leather lining on top side of dashboard, centre console storage compartment lid, seat centres, seat inner bolsters, front side of seat headrests, door panel armrests and door pulls in front and rear. The following leather items are in Luxor Beige: centre console storage compartment lid, seat centres, door panel armrests and door pulls in front and rear. Note: Glass is reflective. Certain lighting conditions may cause this color dashboard to produce a noticeable reflection on the inside of the windshield. To make certain that you are satisfied with your selection, ask your Porsche centre/dealer to arrange for a test drive experience
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Interior Leather
Audio / Comm.
The following list shows the standard equipment for this trim level. The individual configuration and selected options are not reflected. This list might show equipment, which was replaced due to the selection of an option.
Engine
Engine features
Transmission
Chassis and wheels
Brakes
Body
Electrical and Audio / Communication Systems
Lighting and visibility
Instruments and assistance systems
Safety and security
Air conditioning and glazing
Interior
Luggage compartment and storage
Colours
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 46,692 mi |
First Registration 02/2018 |
Previous Owners 3 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Latest Maintenance Major maintenance at 17/06/2024 with 39,353 mi Porsche Zenter Roost |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,967 cm³ / 3.0 l |
| Maximum power combustion engine | 190 kW / 258 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm range | 4,000 - 4,250 r/min |
| Maximum torque combustion engine | 580 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 4,000 - 4,250 r/min |
Performance
| Top speed | 142 mph |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,697 mm |
| Overall Width | 1,923 mm |
| Height | 1,624 mm |
| Wheelbase | 2,810 mm |
| Drag coefficient | 0.35 cD |
| Unladen weight (DIN) | 1,880 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,955 kg |
| Permissible gross weight | 2,575 kg |
| Fuel tank capacity | 60 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 500 l |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 185 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 170 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 209 mm |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 17.9 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 23.6 ° |
| Approach angle with air suspension (extra off-road level) | 19.6 ° |
| Departure angle with air suspension (extra off-road level) | 25.3 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 15.3 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 17.4 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (DIN) | 300 mm |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 325 mm |