Porsche Macan
- Exterior colour
- Jet Black Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 1,498 mi
- First Registration
- 12/2025
- Previous Owners
- 1
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 195 kW / 265 hp
- Acceleration 0-60 mph
- 6.0 sec
- Fuel consumption combined (WLTP)
- 27.7 mpg
Interior Black
Smooth-finish leather in interior colour:
- steering wheel rim
- gear selector
Seats: Sport-Tex/Leatherette
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Packages
Equipment 'base'
Standard version
Exterior
Front apron panel painted in exterior colour
Sideskirts
Preparation for towbar system
Without roof rails
Side window trims Black (satin-gloss)
Door handles painted in exterior colour
Powered tailgate
Body shape SUV
Transmission / Chassis
Steel Spring Suspension
Analogue clock on dashboard
65-litre fuel tank
Exhaust system with two single tailpipes outside left and right with matt silver-coloured finish
Wheels
Wheel centre caps with monochrome Porsche crest
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Sports steering wheel
Seat belts Black
Steering wheel with manual fore/aft and height adjustment
Deletion of model logo embossed on headrests
Without compass instrument dial/Sport Chrono stopwatch instrument dial
ISOFIX fastening system, rear
Gear selector in leather
Sun visors
Door sill guards in Black
Audio / Comm.
Porsche Communication Management (PCM) including mobile phone preparation and audio interfaces
Navigation High
Voice Control
Lighting and vision
Interior mirror dimmed manually
Comfort and assistance systems
ParkAssist (front and rear) with visual and audible warning
Lane Departure Warning
Alarm system with interior surveillance
Cruise control including speed limiter
Non-smoking package
Warning Triangle
Without Warn and Brake Assist
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 1,498 mi |
First Registration 12/2025 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 4 |
| Displacement | 1,984 cm³ / 2.0 l |
| Bore | 82.5 mm |
| Stroke | 92.8 mm |
| Maximum power combustion engine | 195 kW / 265 hp |
| Maximum torque combustion engine | 400 Nm |
| Maximum engine speed | 6,800 r/min |
| Maximum power per litre | 98.0 kW/l / 133.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 144 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 6.0 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 5.8 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 14.7 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 14.5 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,726 mm |
| Overall Width | 1,922 mm |
| Width (with mirrors) | 2,097 mm |
| Height | 1,621 mm |
| Height with steel suspension (DIN) | 1,621 mm |
| Height with steel suspension (PASM DIN) | 1,621 mm |
| Height with steel suspension (EC) | 1,616 mm |
| Height with steel suspension | 1,621 mm |
| Height with air suspension (standard level) | 1,606 mm |
| Height with air suspension (extra-low level) | 1,586 mm |
| Height with air suspension (low level) | 1,596 mm |
| Height with air suspension (off-road level) | 1,646 mm |
| Loading sill height with steel suspension (DIN) | 765 mm |
| Wheelbase | 2,807 mm |
| Turning circle diameter | 12.0 m |
| Tire track turning circle | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,882 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,845 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,920 kg |
| Permissible gross weight | 2,510 kg |
| Maximum load | 665 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2,000 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 80 kg |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 458 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,503 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 954 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 488 l |
| Max. ground clearance with steel suspension | 202 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 187 mm |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 16.8 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 23.5 ° |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 15.7 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 22.5 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 16.7 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 15.4 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (DIN) | 300 mm |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 285 mm |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 231 g/km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 27.7 mpg |
| Fuel consumption urban (WLTP) | 21.6 mpg |
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 28.5 mpg |
| Fuel consumption extra urban (WLTP) | 31.7 mpg |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 27.2 mpg |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 76 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 r/min |