Porsche Macan GTS
- Exterior colour
- Dolomite Silver Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 5,194 mi
- First Registration
- 10/2025
- Previous Owners
- 1
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 324 kW / 440 hp
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 4.1 sec
- Fuel consumption combined (WLTP)
- 25.0 mpg
Extended Leather Package Black with contrast stitching Crayon
Finished in leather: top and bottom of the dashboard including glove compartment cover, centre console side sections, steering wheel airbag module, upper door trim front and rear, armrests, door panels and door pulls front and rear, lid of the centre console storage compartment. Seats finished in leather, including leather seat bolsters inner front and rear, front side headrests, rear headrests, front backrest frames
Contrasting stitching in Crayon: top of the dashboard, upper door trim, door armrests, front seats and headrests as well as outer rear seats and headrests
Seat belts in Crayon: front and outer rear seats
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Equipment 'S'
GTS - version
Exterior
Preparation for towbar system
Roof spoiler with fixed double-wing design and fin-like look in Black (high-gloss)
Door handles painted in exterior colour
Wheel arch covers painted in Black (high-gloss)
Powered tailgate
Body shape SUV
Deletion of decorative side logo
Without roof rails
Transmission / Chassis
Sport air suspension with ride-height adjustment including Porsche Active Suspension Management (PASM) and lowering of 10 mm
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Seat belts Black
Compass instrument dial/Sport Chrono stopwatch instrument dial Black
Steering wheel with manual fore/aft and height adjustment
‘GTS’ logo on front seat headrests
ISOFIX fastening system, rear
Gear selector in leather
Sun visors
Sports steering wheel
Door sill guards brushed aluminium in Black with 'Macan GTS’ logo (front)
Audio / Comm.
Porsche Communication Management (PCM) including mobile phone preparation and audio interfaces
Navigation High
Voice Control
Lighting and vision
Interior mirror dimmed manually
Comfort and assistance systems
ParkAssist (front and rear) with visual and audible warning
Lane Departure Warning
Alarm system with interior surveillance
Cruise control including speed limiter
Non-smoking package
Warning Triangle
Without Warn and Brake Assist
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 5,194 mi |
First Registration 10/2025 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,894 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 84.5 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combustion engine | 324 kW / 440 hp |
| Maximum torque combustion engine | 550 Nm |
| Maximum engine speed | 6,800 r/min |
| Maximum power per litre | 111.0 kW/l / 151.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 169 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.3 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 4.1 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 12.9 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 12.7 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,726 mm |
| Overall Width | 1,927 mm |
| Width (with mirrors) | 2,097 mm |
| Height | 1,596 mm |
| Wheelbase | 2,807 mm |
| Turning circle diameter | 12.0 m |
| Tire track turning circle | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,995 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,960 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,035 kg |
| Permissible gross weight | 2,580 kg |
| Maximum load | 620 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2,400 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 96 kg |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 458 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,503 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 954 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 488 l |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 300 mm |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 255 g/km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 25.0 mpg |
| Fuel consumption urban (WLTP) | 18.0 mpg |
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 25.4 mpg |
| Fuel consumption extra urban (WLTP) | 28.8 mpg |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 25.7 mpg |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 91 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 r/min |