Porsche Cayenne Turbo E-Hybrid Coupé with GT Package (MY24)
- Exterior colour
- Arctic Grey
- Interior colour
- Mileage
- 17,292 mi
- First Registration
- 03/2024
- Previous Owners
- 1
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Plug-in hybrid
- Electrical range combined (EAER, WLTP)
- 45 mi
- Battery energy content (gross)
- 25.9 kWh
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combined
- 544 kW / 739 hp
- Fuel consumption weighted combined (WLTP)
- 166.2 mpg
GT interior package with contrast stitching in Arctic Grey
Finished in Race-Tex:
- perforated front and outer rear seat centres
- attachment carrier of the dashboard
- handles in centre console
- armrest centre console
- door panel front and rear
- armrest and handle in front and rear door panels
- pillars (A/B/C)
- centre console surround in the rear
Decorative stiching in contrasting colour Arctic Grey:
- Stitched model logo on headrests front
- Adaptive sports seats front (8-way, electric)
- Multifunction Sports steering wheel
- Dashboard upper section
- Door waist
- Armrests door
- Armrests centre console
- Floor mats
- Seat belts in Arctic Grey
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Exterior
SportDesign Package in black
Deletion of ‘GTS’ logo on sideskirt inlays
Active bonnet
Powered tailgate
Transmission / Chassis
Electric Sound
70-litre fuel tank
Battery
Suspension standard
Fuel filler cover (right) and charging port cover (left)
Wheels
Summer tyres for 22-inch wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Tyre sealing compound and electric air compressor
Interior
ISOFIX/I-Size mounting points on outer rear seats
Stainless steel pedals
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
E-Mobility
Supply cable for domestic electrical socket (10 A)
Wallmount Basic
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Particle/pollen filter with active carbon filter
Lane Keep Assist
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 17,292 mi |
First Registration 03/2024 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 8 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 86.0 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combined | 544 kW / 739 hp |
| Maximum power combustion engine | 441 kW / 599 hp |
| Maximum power electric motor | 130 kW / 176 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,000 r/min |
| Maximum torque power combined | 950 Nm |
| Maximum torque combustion engine | 800 Nm |
| Maximum torque electric motor | 460 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,400 - 4,500 r/min |
| Maximum engine speed | 6,800 r/min |
| Maximum power per litre | 109.6 kW/l / 149.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 190 mph |
| All-electric top speed | 84 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.4 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 11.6 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,930 mm |
| Overall Width | 1,995 mm |
| Width (with mirrors) | 2,194 mm |
| Height | 1,652 mm |
| Wheelbase | 2,895 mm |
| Turning circle diameter | 12.1 m |
| Unladen weight (DIN) | 2,495 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,570 kg |
| Permissible gross weight | 2,935 kg |
| Maximum load | 440 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Fuel tank capacity | 70 l |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 404 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,344 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 434 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 186 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 231 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 23.3 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 20.5 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 16.7 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 20.6 ° |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 225 mm |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 280 mm |
Range
| Electrical range city (WLTP) | 50 mi |
| Electrical range combined (EAER, WLTP) | 45 mi |
| Electrical range city (EAER, WLTP) | 52 mi |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 25.9 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 21.8 kWh |
| Charging time for alternating current (AC) with 11 kW (0 to up to 100%) | 2.2 h |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions weighted combined (WLTP) | 39 g/km |
| CO₂ emissions with discharged battery combined (WLTP) | 257 g/km |
| Electrical consumption weighted combined (WLTP) | 30.0 kWh/100 km |
| Electrical consumption charge-depleting combined (WLTP) | 33.6 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric combined (WLTP) | 34.2 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric city (WLTP) | 30.0 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric urban (WLTP) | 30.0 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric suburban (WLTP) | 31.6 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric extra urban (WLTP) | 32.8 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric highway (WLTP) | 41.7 kWh/100 km |
| Fuel consumption weighted combined (WLTP) | 166.2 mpg |
| Fuel consumption charge-depleting combined (WLTP) | 706.2 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery combined (WLTP) | 25.0 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery urban (WLTP) | 16.2 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery suburban (WLTP) | 28.0 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery extra urban (WLTP) | 29.4 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery highway (WLTP) | 25.0 mpg |